Co oznacza podwyższone PWD MPv P-LCR?

witam, uwielbiam wyniki badania krwi. Ich zapis brzmi niemal jak szyfr. Jeżeli nie jest się lekarzem, to niczego się z nich nie odczyta. Jestem umówiona do lekarza, ale wizyta jest dopiero za dwa tygodnie. Boję się, że moje wyniki świadczą o czymś złym. Co bowiem oznacza podwyższone PWD MPv P-LCR? Czym jest PWD? Czym jest MPV? Czym jest P-LCR? Czy ich podwyższony wskaźnik oznacza jakąś chorobę? A może niedobór jakiś składników? Co powinnam zrobić? wykonać inne badania? Bardziej szczegółowe, niż zwykła morfologia? Pozostałe wyniki mam w normie. Podwyższone są tylko wymienione wskaźniki. Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam

Aleksander Ropielewski

Bez oceny stanu klinicznego i wyników pozostałych badań krwi ocena kilku wyrywkowo wybranych parametrów jest mało sensowna i nie jestem w stanie na tej podstawie powiedzieć o czym może to świadczyć w Pani konkretnym przypadku.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!

PDW jest jednym z parametrów oznaczanych podczas badania morfologii krwi. Charakteryzuje on zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości – jest to tzw. wskaźnik anizocytozy płytek krwi. Wartość ta obrazuje, czy płytki krwi są podobnej wielkości, czy istnieje duża różnorodność ich objętości.
Wartość referencyjna (norma) jest podawana przy każdym wyniku, ponieważ nieznacznie różni się w każdym laboratorium. Wynika to z różnic w laboratoryjnym opracowaniu materiału badanego. Średnio wartość PDW mieści się w granicach 6,1 – 11fl (lub 40 – 60%).
MPV jest jednym z parametrów oznaczanych podczas badania morfologii krwi. Charakteryzuje on średnią objętość płytki krwi (trombocytu) – określa czy płytka ma prawidłową wielkość lub czy jest zbyt mała lub zbyt duża. Wartości referencyjne (prawidłowe) mieszczą się w granicach 7,5 – 10,5 fl.
Badanie P-LCR jest to badanie hematologiczne, które zleca się w wybranych przypadkach, kiedy niezbędna jest dokładna ocena trombocytów (płytek krwi). Nie należy ono do standardowych badań laboratoryjnych.
Prawidłowa wartość (zakres referencyjny) badania P-LCR mieści się w granicach 13 – 43%. Należy pamiętać, że wynik ten można interpretować wyłącznie w odniesieniu do wartości charakteryzujących płytki w badaniu morfologicznym takich jak całkowita ilość płytek krwi, ich objętość oraz wskaźnik anizocytozy trombocytów.

Wyniki podane przez Panią oznaczają, że we krwi obwodowej znajdują się duże płytki krwi (tzw. trombocyty olbrzymie). Świadczy to o niedojrzałości płytek krwi znajdujących się we krwi obwodowej. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy wcześniej wytworzone trombocyty są intensywnie użytkowane przez organizm, a szpik kostny próbuje szybko uzupełnić całkowitą liczbę płytek „wypuszczając” na obwód płytki mniej dojrzałe. Mogą one występować np. w anemii (niedokrwistości) hipoplastycznej lub megaloblastycznej – wynikającej z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego; czy w nadczynności tarczycy. Ważne są objawy dodatkowe, które mogą być pomocne w diagnostyce. Jeśli one nie występują, warto powtórzyć badanie za kilka miesięcy.