Podwyższone RDW-CV może oznaczać niedokrwistości niedoborowe lub stan po przetoczeniu erytrocytów. Pojedynczych parametrów jednak nie można tak oceniać, interpretować należy wszystkie wyniki wraz z badaniem lekarskim. Proponuję udać się z powyższym wynikiem do lekarza je zlecającego.
Szanowna Pani!
RDW-CV jest jednym ze wskaźników czerwonokrwinkowych, które oznacza się w trakcie badania morfologicznego krwi. To parametr pozwalający sprawdzić jak różnej objętości są krwinki czerwone. Badanie jest pomocne między innymi przy klasyfikacji niedokrwistości i szukaniu jej przyczyn.
PDW jest jednym z parametrów oznaczanych podczas badania morfologii krwi. Charakteryzuje on zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości – jest to tzw. wskaźnik anizocytozy płytek krwi. Wartość ta obrazuje, czy płytki krwi są podobnej wielkości, czy istnieje duża różnorodność ich objętości.
Wartość referencyjna (norma) jest podawana przy każdym wyniku, ponieważ nieznacznie różni się w każdym laboratorium. Wynika to z różnic w laboratoryjnym opracowaniu materiału badanego. Średnio wartość PDW mieści się w granicach 6,1 – 11fl (lub 40 – 60%).
Badanie P-LCR jest to badanie hematologiczne, które zleca się w wybranych przypadkach, kiedy niezbędna jest dokładna ocena trombocytów (płytek krwi). Nie należy ono do standardowych badań laboratoryjnych.
Prawidłowa wartość (zakres referencyjny) badania P-LCR mieści się w granicach 13 – 43%. Należy pamiętać, że wynik ten można interpretować wyłącznie w odniesieniu do wartości charakteryzujących płytki w badaniu morfologicznym takich jak całkowita ilość płytek krwi, ich objętość oraz wskaźnik anizocytozy trombocytów.
Jeśli nie występują u Pani objawy chorobowe (symptomy, które wcześniej nie występowały) oraz pozostałe wyniki morfologii są prawidłowe, nie ma powodów do zmartwień. Nie zachodzi również potrzeba pogłębiania diagnostyki i wykonywania kolejnych badań. Proszę poczekać na wizytę u lekarza, który wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co oznacza podwyższone PWD MPv P-LCR? – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Co oznacza podwyższone PDW, MPV i P-LCR? – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Co oznacza podwyższone P-LCR? – odpowiada Renata GrzechociĹska
- Co to PDW podwyższone?? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Co oznacza podwyższone MPV? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Co oznacza wskaźnik RDW-SD w morfologii? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Wynik MCH, RDW-CV kobiety – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Proszę o interpretację wyników - RDW-CV i MPV – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza PDW? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Podwyższone MPV i obniżone PDW – odpowiada Judyta Samul-Jastrzębska
artykuły
Badanie P-LCR - charakterystyka, normy, interpretacja wyników badań
Badanie P-LCR to element morfologii. To analiza m
PDW - czym jest i na co wskazuje w badaniach. Zbyt wysoki i zbyt niski poziom PDW
PDW to jeden z parametrów określanych podczas morf
RDW SD - norma, wskazania, wyniki, podwyższone, obniżone
RDW SD to wskaźnik rozkładu objętości erytrocytów.