Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 2 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

RDW-CV podwyższone - co to znaczy??

CO OZNACZA PODWYŻSZONE RDW-CV -17,8 PDW -17,3 P-LCR-44,0. Wyniki morfologii są dla mnie niejasne. Już same określenia, skróty, czy wszystkie te nazwy brzmią niezrozumiale. Ostatnio wykonałam badania i chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej zanim udam się do lekarza. Pozostałe wyniki badania krwi są w normie, ale wynik RDW-CV PDW  LCR są podwyższone. Czy może to świadczyć o jakiejś niebezpiecznej dolegliwości? Jeżeli tak, to o czym konkretnie i czy już powinnam się martwić? Czy wyniki badania krwi w ogóle mogą dać jakąś szczegółową informację o stanie zdrowia? Czy przy podwyższonym RDW-CV powinno się wykonać jeszcze inne, bardziej szczegółowe badania? I co dokładnie znaczy ten skrót RDW-CV? Czy powinnam być zaniepokojona i szybko udać się do lekarza czy na spokojnie poczekać na wizytę? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania

Podwyższone RDW-CV może oznaczać niedokrwistości niedoborowe lub stan po przetoczeniu erytrocytów. Pojedynczych parametrów jednak nie można tak oceniać, interpretować należy wszystkie wyniki wraz z badaniem lekarskim. Proponuję udać się z powyższym wynikiem do lekarza je zlecającego.

0
Przemysław Zarzeczny
72 poziom zaufania

Szanowna Pani!

RDW-CV jest jednym ze wskaźników czerwonokrwinkowych, które oznacza się w trakcie badania morfologicznego krwi. To parametr pozwalający sprawdzić jak różnej objętości są krwinki czerwone. Badanie jest pomocne między innymi przy klasyfikacji niedokrwistości i szukaniu jej przyczyn.
PDW jest jednym z parametrów oznaczanych podczas badania morfologii krwi. Charakteryzuje on zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości – jest to tzw. wskaźnik anizocytozy płytek krwi. Wartość ta obrazuje, czy płytki krwi są podobnej wielkości, czy istnieje duża różnorodność ich objętości.
Wartość referencyjna (norma) jest podawana przy każdym wyniku, ponieważ nieznacznie różni się w każdym laboratorium. Wynika to z różnic w laboratoryjnym opracowaniu materiału badanego. Średnio wartość PDW mieści się w granicach 6,1 – 11fl (lub 40 – 60%).
Badanie P-LCR jest to badanie hematologiczne, które zleca się w wybranych przypadkach, kiedy niezbędna jest dokładna ocena trombocytów (płytek krwi). Nie należy ono do standardowych badań laboratoryjnych.
Prawidłowa wartość (zakres referencyjny) badania P-LCR mieści się w granicach 13 – 43%. Należy pamiętać, że wynik ten można interpretować wyłącznie w odniesieniu do wartości charakteryzujących płytki w badaniu morfologicznym takich jak całkowita ilość płytek krwi, ich objętość oraz wskaźnik anizocytozy trombocytów.
Jeśli nie występują u Pani objawy chorobowe (symptomy, które wcześniej nie występowały) oraz pozostałe wyniki morfologii są prawidłowe, nie ma powodów do zmartwień. Nie zachodzi również potrzeba pogłębiania diagnostyki i wykonywania kolejnych badań. Proszę poczekać na wizytę u lekarza, który wyjaśni wszelkie wątpliwości.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy