Proszę o interpretację wyników 3-miesięcznej dziewczynki karmionej wyłącznie piersią

Witam, byłam z moją córeczką u neurologa, ponieważ nie chce wcale leżeć na pleckach i wykrzywia się w jedna stronę. Lekarz na początek zleciał badania. Jest ich bardzo dużo i prawie wszystkie są w normie, więc może podam tylko te, które budzą moje wątpliwości. Morfologia krwi: leukocyty 8,1 tys./ul, erytrocyty 3,4 mln/ul, hemoglobina 9,8 g/dl, hematokryt 30%, MCV 88 fl, MCH 29 pg, MCHC 33,0 g/dl, płytki krwi 492 tys./ul, limfocyty 62%, inne (EO, bazo, mono) 7%, neutrofile 31%, limfocyty 5,0 tys./ul, inne (EO, bazo, mono) 0,6 tys./ul, neutrofile 2,50 tys./ul, RDW-CV 42%, MPV 9,20 fl. Fosfor nieorganiczny 7,10. Martwią mnie te podwyższone wartości RDW-CV oraz MCV oraz obniżone erytrocyty, hemoglobina, hematokryt. No i ten fosfor wychodzi, że jest za wysoki. Bardzo proszę o interpretację, ponieważ mojego lekarza teraz nie ma i mam wizytę dopiero za 2 tygodnie. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W układzie czerwonokrwinkowym nieco obniżone jest stężenie hemoglobiny - świadczące o niewielkiej niedokrwistości. Pozostałe parametry tej grupy, m.in. liczba erytrocytów, mieszczą się w normie.

Prawidłowa jest też średnia objetość płytek krwi (MPV).

Współczynnik zmienności rozkładu objętości erytrocytów (RDW-CV) jest znacznie podwyższony. Parametr ten świadczy o występowaniu krwinek czerwonych różnej wielkości - jego wzrost obserwowany jest w niedokrwistościach niedoborowych, po przetoczeniu erytrocytów, podczas rozpadu krwinek, czy w trakcie intensywnego ich odtwarzania.

Nie podała Pani jednostek, w których oznaczano stężenie fosforanów. Jeśli były to mg/dl, to przekroczenie górnej granicy normy nie jest znaczne. Przyczyn takiego stanu może być wiele - od nadmiernej podaży, przez uwalnianie z uszkodzonych komórek, po zaburzenia funkcji nerek czy przytarczyc. Ważny jest powód wykonania właśnie takich badań oraz ocena kliniczna - tylko pełen obraz - wywiad, badanie fizykalne oraz wyniki badań dodatkowych - umożliwią pełną, właściwą interpretację.

Pozdrawiam