Podwyższony poziom żelaza - co robić?

Witam. Parę dni temu robiłam rutynowe badania kontrolne. Mam 29 lat i jestem kobietą. Nie przyjmuję żadnych leków - jedynie tabletki antykoncepcyjne, no i witaminy. Ogólnie czuję się dobrze, czasami większe zmęczenie - po pracy. Zaniepokoiło mnie w moich wynikach podwyższone żelazo (193,0), no i jeszcze lekko odbiegające od normy PDW (15,7), MPV (12,8). Co te skróty oznaczają? Dodam jeszcze, że moje miesiączki są bardzo skape od czasu brania tabletek antykoncepcyjnych. Czy to ma wpływ na mój poziom żelaza? Z góry dziękuję.

Witam serdecznie!

Poziom żelaza podlega rytmom dobowym - jest o 30% większy rano. U osób zdrowych w surowicy norma jest szeroka 55-180 ug/dl. Czasami podwyższony poziom żelaza może być faktycznie wynkiem poważnych chorób, aczkolwiek zwykle chorobom tym towarzyszą dolegliwości i odchylenia w badaniach krwi.

Wzrost żelaza może być skutkiem nadmiernej podaży dożylnych i domięśniowych preparatów żelaza, częstych transfuzji krwi, ostrych zatruć żelazem, hemachromatozy pierwotnej i wtórnej, niedokrwistości hemolitycznych, niedokrwistości hipoplastycznych i aplastycznych, zespołów mielodysplastycznych, niedokrwistości złośliwej, wirusowego zapalenia wątroby, ostrych uszkodzeń wątroby (wzrost stężenia żelaza jest proporcjonalny do stopnia martwicy wątroby), zapalenia nerek.

U Pani proponuję powtórzyć badanie (dodatkowo z oznaczeniem TIBC, ferrytyny), oprócz tego proszę sprawdzić, czy w składzie preparatu witaminowego nie ma żelaza, które powodowałoby zwiększenie poziomu we krwi. Oprócz tego warto oznaczyć profil wątrobowy (Alat, Aspat, bilirubina całkowita). Może okazać się, że u Pani podwyższenie poziomu żelaza nie ma podłoża patologicznego.

MPV oraz PDW to parametry dotyczące płytek krwi, ale ich wzrost mieści się w granicach błędu laboratoryjnego - nie ma znaczenia klinicznego.

Pozdrawiam serdecznie