Podwyższony poziom żelaza i bilirubiny

Witam, odebrałem wyniki badań, które wykonałem rutynowo. Interesuje mnie, czy mam się nimi martwić, czy nie. Mam podwyżoszny poziom żelaza - wynosi 198, bilurubinę - 1,08 oraz w osadzie moczu wykryto pojedyncze leukocyty, pojedyncze erytroctyty świeże i wyługowane oraz pojedyncze nabłonki wielokątne. Od pewnego czasu boli mnie brzuch oraz jakby okolice nerek. Morfologia prawidłowa, hemoglobina15,9, pozostałe kryteria moczu też w normie. Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Poziom żelaza podlega rytmom dobowym - jest o 30% większy rano. U osób zdrowych w surowicy norma jest szeroka 55-180 ug/dl - niemniej każdy wzrost żelaza należy diagnozować, ponieważ może być wynkiem poważnej choroby.

Wzrost żelaza może być skutkiem nadmiernej podaży dożylnych i domięśniowych preparatów żelaza, częstych transfuzji krwi, ostrych zatruć żelazem, hemachromatozy pierwotnej i wtórnej, niedokrwistości hemolitycznych, niedokrwistości hipoplastycznych i aplastycznych, zespołów mielodysplastycznych, niedokrwistości złośliwej, wirusowego zapalenia wątroby, ostrych uszkodzeń wątroby (wzrost stężenia żelaza jest proporcjonalny do stopnia martwicy wątroby), zapalenia nerek.

Proponuję na pewno odwiedzić lekarza rodzinnego, powtórnie oznaczyć poziom żelaza, dodatkowo ferrytyny oraz TIBC. Wskazane byłoby też wykonanie USG jamy brzusznej.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Podwyższony poziom bilirubiny i żelaza

Witam, mam 22 lata i postanowiłam zrobić podstawowe badania krwi. I wyszło, że znacznie podwyższona jest bilirubinę całkowitą ( 34,90 μmol/l norma 3,40-20.50) oraz żelazo (32,8 μmol/l norma 9,0-30,4) a także obniżony poziom eozynofili (0,05 tys/μl norma 0,10-0,50). Chciałabym prosić o interpretację oraz odpowiedź czy te wyniki mogą oznaczać, że jestem chora na żółtaczkę?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Proszę Pani, proponuje udać się do lekarza POZ, który będzie mógł skonfrontować wyniki badań z pani obrazem klinicznym. Będzie też mógł pogłębić diagnostykę, wprowadzić leczenie czy skierować do specjalisty ( jeśli zajdzie potrzeba ).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Na co wskazuje podwyższony poziom bilirubiny, ferrytyny oraz żelaza?

Witam . O czym może świadczyć podwyższona ferrytyna, żelazo oraz bilirubina ?
KOBIETA, 33 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry!

Dziękuję za przesłanie pytania. Podwyższony poziom ferrytyny, żelaza oraz bilirubiny w organizmie może mieć różnorodne przyczyny, które wymagają dokładnej analizy przez lekarza, po dokładnym wywiadzie klinicznym.

Podwyższona ferrytyna często wskazuje na stan zapalny w organizmie, ponieważ jest to białko ostrej fazy, które rośnie w odpowiedzi na infekcje, przewlekłe stany zapalne lub choroby autoimmunologiczne. Może to być również związane z nadmiernym magazynowaniem żelaza, np. w hemochromatozie – dziedzicznej chorobie metabolicznej.

Zwiększony poziom żelaza może być wynikiem nadmiernej podaży tego pierwiastka (np. suplementacji), zaburzeń jego metabolizmu lub chorób takich jak hemochromatoza - https://portal.abczdrowie.pl/mecza-cie-bole-stawow-powodem-moze-byc-hemochromatoza . Może również występować w przebiegu hemolizy, czyli rozpadu czerwonych krwinek, co może wpływać również na podwyższoną bilirubinę.

Podwyższona bilirubina może świadczyć o problemach z wątrobą lub drogami żółciowymi. Może być wynikiem hemolizy, uszkodzenia wątroby, takich jak zapalenie wątroby, lub zespołu Gilberta – łagodnego zaburzenia metabolicznego, które często nie wymaga leczenia, ale objawia się właśnie takim wynikiem badań.

Aby lepiej zrozumieć przyczynę Pani wyników, warto wykonać dodatkowe badania, takie jak pełna morfologia z rozmazem, badania funkcji wątroby (ALT, AST, ALP, GGTP), badanie poziomu i wysycenia transferyny, badania w kierunku chorób metabolicznych, takich jak hemochromatoza.

Zachęcam Panią do konsultacji z lekarzem internistą lub hepatologiem, który na podstawie wyników badań i wywiadu pomoże postawić właściwą diagnozę i zaplanować dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego wyjaśnienia przyczyn podwyższonych wyników oraz powrotu do pełni zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty