Wegetarianizm i wysoki poziom żelaza

Jestem wegetarianka od 5 lat, a od przeszlo 2 lat mam wysoki, ponad norme poziom zelaza. Gdzie i do kogo powinnam sie udac?

Witam serdecznie,

Proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu, internisty, który da Pani skierowanie na dalsze badanie a następnie do dietetyka, który dobierze odpowiednią do Pani potrzeb dietę. Dieta powinna składać się z produktów o jak najmniejszej ilości żelaza.

W razie dodatkowych pytań lub chęci zaczerpnięcia wiedzy na temat wspomnianej diety zapraszam na konsultację

tel 506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Koniecznie należy wykonać badanie w kierunku hemochromatozy choroby która jest dziedziczną chorobą metaboliczną, w której dochodzi do nadmiernego wchłaniania żelaza z pożywienia, ponieważ wegetarianizm akurat sprzyja powstawaniu niedoborów żelaza w organizmie. Jeżeli choroba zostanie wykluczona trzeba przeanalizować z dietetykiem Pani sposób żywienia i wprowadzić ewentualne zmiany.

Witam,
aby szczegółowo określić przyczynę wysokiego poziomu żelaza w tak długim okresie czasu, co jest bardzo niebezpieczne dla organów wewnętrznych, należałoby przeprowadzić wywiad dietetyczny, gdyż najprawdopodobniej duża ilość soi, którą Pani spożywa jest nadmiernie wchłaniana przez organizm a powodu braku białka zwierzęcego, który neutralizuje nadmiar. Proszę skierować się do dietetyka, który przeprowadzi tai wywiad i z pewnością określi problem.
Sylwia Beyer-Wygońska