Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 1 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy zbyt wysokie żelazo jest bardzo groźne?

Otrzymałam dzisiaj wyniki badań krwi i okazuje się że mam za wysoki poziom żelaza. Mój poziom to 172,00 ug/dl (przedziały podane to 37,00 - 145,00). Od kilku miesięcy nie brałam żelaza (tardyferon), wcześniej zdarzało się do doraźnie. Przyjmuję od niecałych 3 lat doustną antykoncepcję hormonalną. Mam mięśniaki i antykoncepcja ma zapobiegać bardzo obfitym miesiączkom. I tak miewam nadal plamienia i krwawienia. Tym bardziej zaskoczył mnie ZA WYSOKI poziom żelaza. Czy za wysokie żelazo jest bardzo groźne? Czy powinnam rozważyć odstawienie antykoncepcji? Jak można obniżyć żelazo? Dieta, leki?
KOBIETA, 38 LAT 8 miesięcy temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

w przypadku podwyższonego poziomu żelaza we krwi należy odstawić suplementację, ponieważ często nadmiar tego pierwiastka we krwi jest skutkiem zażywanych leków lub suplementów. Warto wiedzieć, że żelazo jest pierwiastkiem, którego poziom we krwi podnosi się stosunkowo szybko i równie szybko spada, dlatego poziom samego żelaza nie jest kryterium wystarczającym do stwierdzenia patologii.

Warto zatem sprawdzić poziom erytrocytów, hemoglobinę, a także oznaczyć TIBC, transferynę i ferrytynę, czyli białko odpowiedzialne za gromadzenie żelaza – przeważnie rezerwy te są puste w przypadku anemii. Można również podejrzewać hemachromatozę, czyli chorobę polegającą na nadmiernym gromadzeniu się żelaza w organizmie w wyniku mutacji genu HFE. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/przeciazenie-zelazem-cichym-zabojca.

Ponieważ wysokie żelazo może oznaczać także wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, sugeruję skontaktowanie się z internistą z przychodni POZ w celu zaplanowania dalszej diagnostyki.

Więcej o żelazie w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-zelaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy