Czy podwyższona Ferrytyna może mieć wpływ na brak okresu?

Witam trzy tygodnie temu temu wykryto u mnie podwyższona ferrytyne 188 mg przy czym norma to 159, zaczęłam spożywać mniejsze ilości mięsa i w sumie moja dieta nie zmieniła się zbyt drastycznie, problem pojawił się 5 dni temu, kiedy nie dostałam okresu na czas, pobolewa mnie dół brzucha, ciąża wykluczona. Co to może oznaczac i co z tym dalej robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ferrytyna jest białkiem odpowiedzialnym za gromadzenie w organizmie żelaza, pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania m.in. układu krwiotwórczego. Jednak zarówno jego niedobór, powszechnie znany jako anemia, jak i nadmiar może być niebezpieczny dla zdrowia. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Poza hemachromatozą, która jest chorobą genetyczną powodującą nadmierne gromadzenie żelaza w organizmie, istnieje kilka potencjalnych przyczyn podniesionego poziomu tego pierwiastka. O hemochromatozie może Pani przeczytać w tym miejscu: https://zywienie.abczdrowie.pl/przeciazenie-zelazem-cichym-zabojca. Przede wszystkim infekcje – stan zapalny powoduje, że poziom ferrytyny nawet przez kilka miesięcy po zakończeniu leczenia może być podwyższony. Również intensywne treningi, a także stosowanie antykoncepcji hormonalnej skutkują niekiedy nieprawidłowym poziomem ferrytyny we krwi.

Jeżeli jej poziom będzie się utrzymywał lub rósł, konieczne będzie poszerzenie diagnostyki w celu ustalenia przyczyny nieprawidłowości. Niestety wysoki poziom tego białka może wskazywać także na uszkodzenia wątroby, śledziony, reumatoidalne zapalenie stawów oraz choroby autoimmunologiczne.

Natomiast brak miesiączki raczej wskazuje na zaburzenia hormonalne – najczęstszą przyczynę zaburzeń cyklu menstruacyjnego – niż na problemy z nadmiarem żelaza w organizmie. Jeżeli wykluczyła Pani ciążę, to warto poczekać kilka dni – niekiedy okres spóźnia się nawet zdrowym, regularnie miesiączkującym kobietom. Gdyby jednak długość cyklu przekroczyła 40 dni, warto udać się do ginekologa.

O zaburzeniach cyklu może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.