Co oznacza choroba - hemochromatoza?

Witam,

postawiono mi diagnozę choroby o nazwie hemochromatoza. Pierwszy raz słyszę o takiej chorobie. Proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób przebiega i jak ją leczyć. Czekam na odpowiedź.

Pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie istnieje w medycynie termin, którego dotyczy pytanie. Prawdopodobnie chodzi o hemochromatozę.

Zakładając,że tak właśnie jest opiszę krótko tę chorobę.

Hemochromatoza to ogólnoustrojowa choroba spowodowana nadmiernym gromadzeniem żelaza. Wyróżnia się hemochromatozę pierwotną i syderozy wtórne.

Hemochromatoza pierwotna jest chorobą wrodzoną. Występuje 5-10 x częściej u mężczyzn . Objawy pojawiają się zwykle >20rż u mężczyzn i >40rż u kobiet.

Wczesne objawy to: osłabienie, zmniejszenie libido i ból stawów ( najczęściej rąk i nadgarstka ).
Późniejsze objawy są wynikiem przewlekłego zapalenia lub marskości wątroby, kardiomiopatii, uszkodzenia trzustki ( cukrzyca u ok.70% ), gromadzenia się żelaza i melanny w skórze ( wzmożona pigmentacja) oraz zaburzeń hormonalnych ( niedoczynność przysadki, gł. gonadotropowa, rzadko niedoczynność tarczycy).

Nieleczona choroba ma charakter postępujący.
U ok. 1/3 chorych z marskością wątroby rozwija się rak wątrobowokomórkowy.

Syderozy wtórne są powikłaniem stanów patologicznych, mi.in. niedokrwistości z nadmiarem żelaza (przewlekła niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość syderoblastyczna, etc.), nadmiaru żelaza w diecie, przewlekłych chorób wątroby, niedoboru ceruloplazminy, niedoboru transferyny.

Objawy: jak w hemochromatozie pierwotnej.

Pozdrawiam serdecznie