Co robić przy niedoborze żelaza?

Witam byłam dziś odebrać wyniki badań ktwi w niemczech na które się sama zgłosiłam żeby skontrolować wszystko wyszło bardzo dobrze razem z ekg jedynie mch wyszło 27.3-28 tzn lekarz powiedział że mam lekki niedobór zelaza we krwi powiedział że jest to bardzo małe i nie powinnam się martwić tylko może za 2 lata lub rok znowu skontrolować nie zalecił tabletek z żelazem ani nic czy wynik faktycznie jest maly nie muszę się bardzo martwić? Jestem osób która się przejmuje takimi rzeczami stąd moje pytanie. Zawsze mialam odpowiednią ilość zelelaza pierwszy raz mam lekki niedobór

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niewielkie niedobory żelaza można uzupełnić dietą bogatą w produkty spożywcze będące źródłem tego pierwiastka oraz za pomocą odpowiedniej suplementacji. Żelazo może występować zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.

Jeżeli na co dzień jada Pani mięso, warto sięgnąć po wątróbkę wieprzową, czy mięso czerwone. Proszę jednak pamiętać, że znajduje się w nich również cholesterol, dlatego nie powinno pojawiać się w diecie zbyt często. W przypadku diety roślinnej niedobór żelaza można uzupełnić jedząc soję, soczewicę, tofu, czy też fasolę gotowaną. Więcej na temat diety bogatej w żelazo może Pani przeczytać na naszej stronie: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-bogata-w-zelazo

Na rynku są również dostępne preparaty, za pomocą których można suplementować żelazo. Przed rozpoczęciem suplementacji warto jednak zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty, którzy pomogą dobrać preparat do Pani indywidualnych potrzeb.

Warto zapoznać się również z poniższym artykułem, w którym znajdzie Pani informacje na temat diety bogatej w żelazo oraz odpowiedniej suplementacji:

https://portal.abczdrowie.pl/zelazo

Zachęcamy również do przeczytania odpowiedzi eksperta naszego serwisu na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obnizony-poziom-zelaza-we-krwi-a-anemia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.