Czy możliwa jest arytmia u 19-letniej kobiety?

Pacjentka lat 19 - od 11. roku życia miewa epizody przyspieszonego bicia serca - występują w przedziałach ok. 5 miesięcy, ale mogą zdarzać się częściej- często wywoływane przebytym silnym stresem, ale także w spoczynku lub przy gwałtownym schyleniu się; - zwykle zaczynają się one uczuciem "przeskakiwania" serca w gardle - tętno może wynieść nawet ponad 200 uderzeń na minutę - podczas ataku pacjentka nie odczuwa zawrotów głowy, bóli w klatce piersiowej, duszności czy omdleń - ataki trwają często nawet ponad godzinę, ale jedynym dyskomfortem jest uczucie kołatania serca nic poza tym; - ataki przechodzą po zastosowaniu technik Valsalvy; - Echo i USG serca nie wykazują patologii; - raczej nie widać zespołu preekscytacji, ale nie jest całkowicie wykluczony; - wyniki krwi w normie, TSH w normie; Co to może być za rodzaj arytmii? Czy jest to bezpieczny rodzaj? Pacjentka wpada w mocną panikę przy epizodach i boi się, że umrze. Jakie podjąć dalsze kroki- czy decydować się na ablacje czy najpierw rozważyć zakup zegarka rejestrującego EKG, aby odczytać zapis arytmiczny? Pacjentka woli nie czekać na arytmię i jak najszybciej poddać się zabiegowi elektrofizjologicznemu i ablacji, aby na stałe usunąć problem. Ile trzeba czekać na wykonanie takich zabiegów?
KOBIETA, 20 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

z treści pytania wynika, że ma Pani dość dokuczliwe objawy ze strony serca. Pisze Pani, że pojawiają się przeskakiwania serca, akcja ponad 200 uderzeń na minutę. Towarzyszy temu silny lęk, a nawet obawa przed śmiercią. W takiej sytuacji konieczna jest niezwłoczna konsultacja z kardiologiem. Z pewnością należy wykonać bądź powtórzyć dotychczas wykonane badania w tym echo serca, EKG Holter oraz wskaźniki laboratoryjne dotyczące pracy tego narządu. Z treści wstępnie można wnioskować, że faktycznie objawy mogą wskazywać na arytmię. Nie ma Pani jednak duszności, bólu w klatce piersiowej i omdleń co może sugerować łagodną postać choroby. Niemniej jest Pani młoda, dlatego trzeba podjąć odpowiednie kroki w celu ustabilizowania sytuacji i wdrożenia leczenia, które poprawi jakość życia i zmniejszy ilość napadów. Dlatego konsultacja lekarska jest konieczna.

Jeśli ma Pani możliwość, to można także przed wizytą jeszcze kontrolować ciśnienie oraz puls, aby zobaczyć jak duże są wahania wartości. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do pełni zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/arytmia

https://portal.abczdrowie.pl/symptomy-migotania-przedsionkow

https://portal.abczdrowie.pl/migotanie-przedsionkow-objawy-sposoby-leczenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty