Czy mogłam tym zaszkodzić dziecku?

Między 5 a 9 tygodniem ciąży zażywałam Witaminę C w dawce 1000 mg dziennie Teraz dowiedziałam się, że w badaniach na zwirzetach witamina C miała niekorzystny wpływ na układ nerwowy płodów. Czy mogłam zaszkodzić dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, nie ma Pani powodu do obaw – witamina C jest bardzo ważna zarówno dla właściwego rozwoju ciąży, jak i samego płodu. Wspomaga produkcję kolagenu, przeciwdziała anemii, zwiększając wchłanialność żelaza, wspiera odporność. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/rola-witaminy-c.

Choć mówi się o suplementacji dawek w wysokości 70-80 mg (do 100 mg) w ciąży, to coraz częściej pojawiają się głosy, że takie dawki są niewystarczające. Dawka 1000 mg stosowana przez 4 tygodnie nie powinna mieć żadnego negatywnego wpływu na rozwijający się płód – choć nadal nie wiadomo, jak duże dawki (czyli te powyżej 3000-4000 mg) mogą odbijać się na zdrowiu, to mówi się o nich w kontekście długotrwałego zażywania witaminy C. Ponadto nie ma żadnych badań wskazujących na szkodliwy wpływ dużych dawek witaminy C na ludzki płód. Odsyłam do odpowiedzi eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-jest-dozwolona-dawka-witaminy-c-w-ciazy.

Proszę również pamiętać, że przedawkowanie witaminy C nie jest takie łatwe – witamina ta w nadwyżce wydalana jest wraz z moczem i jedynie osoby mające problemy z prawidłowym funkcjonowaniem nerek powinny mieć się na baczności, suplementując witaminę C.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/witaminy-ktore-obowiazkowo-musisz-przyjmowac-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.