Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 0 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę stosować te suplementy kwasu foliowego?

Witam Zażywam Magnez Vit.B6, tabletki, 60 szt. (Polski Lek) i od wczoraj zaczęłam zażywać MAX KWAS FOLIOWY witaminy B6 i B12 firmy Colfarm . Ale zobaczyłam ze oba mają wit.b6. Czy mogę je obie zażywać ? czy jednak dawka będzie za duża wit.b6 ? Kwas foliowy zaczęłam przyjmować ponieważ staramy się z mężem o dziecko. Z góry dziękuję za odpowiedz Pozdrawiam
KOBIETA, 39 LAT około miesiąca temu

Planowanie ciąży a palenie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

to, czy może Pani zażywać dwa preparaty zwierające witaminę B6 zależy od tego, jaka jest jej zawartość w każdym z tych leków. Zakładam, że nie powinna stanowić żadnego niebezpieczeństwa dla Pani – nadwyżka tej witaminy wydalana jest wraz z moczem.

Jednak dawki powyżej 200 mg na dobę są niebezpieczne – mogą powodować zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego – podobnie jak przy niedoborach – to jest drętwienie kończyn, zaburzenia równowagi itd.

Mówi się też o tym, że witamina B6 ma działanie neurotoksyczne. Z kolei jeżeli kobieta jest w ciąży, nadmiar witaminy B6 może być szkodliwy także dla rozwijającego się płodu – pirodyksyna powoduje uzależnienie (zespół uzależnienia od pirodyksyny).

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-b6.

Co do kwasu foliowego, to zazwyczaj jego wzmożone zapotrzebowanie występuje w okresie ciąży, również planując ciążę warto suplementować tę witaminę. W jej przypadku przedawkowanie jest mało prawdopodobne.

Zachęcam do lektury również tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/produkty-zawierajace-kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy