Czy przedawkowałam kwas foliowy?

Witam . Jestem w 6 tygodniu ciąży. Okazalo sie ze przyjmuje podwójną dawke kwasu foliowego. Przyjmowalam rano w tabletce kwas foliowy i witamine d3 k2 . A wieczorem lykam mineraly i suplementy dla kobiet w ciazy . Co się okazalo te suplementy i mineraly zawieraja tez 0,4 mg kwasu foliowego. Co teraz jesli przedawkowalam . Strasznie sie martwie. Prosze o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sądzę, że nie ma pani powodów do obaw, choć zabrakło informacji o tym od jak dawna suplementuje Pani kwas foliowy oraz co właściwie oznacza ta podwójna dawka.

Proszę pamiętać, że kwas foliowy, czy też witamina B9, jest niezbędny do prawidłowego rozwoju ciąży – zwłaszcza w I trymestrze, ale jego suplementację zaleca się rozpocząć nawet na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Prawdopodobnie zatem nie doszło u Pani do przekroczenia dawki.

Nadmiar kwasu foliowego dodatkowo nie jest toksyczny, a dawki 5-15 mg na dobę są dobrze tolerowane, więc suplementowanie witaminy B9 w dużych dawkach nawet przez kilka lat nie powinno być groźne dla zdrowia. Co więcej zalecane jest kobietom, u których z jakiegoś powodu istnieje występuje podwyższone ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. Odsyłam do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/dawkowanie-kwasu-foliowego.

Może Pani zatem ograniczyć suplementację kwasu foliowego do standardowej dla ciężarnej dawki – 0,4-1 mg, natomiast nie musi Pani się martwić. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/calkowita-zawartosc-kwasu-foliowego-rola-w-organizmie-produkty-dawkowanie.

Więcej o kwasie foliowym w naszej infografice: https://zywienie.abczdrowie.pl/objawy-niedoboru-kwasu-foliowego-potrzebny-nie-tylko-kobietom-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.