Czy powinnam brać kwas foliowy?

Witam, jestem w 7 tyg. ciąży. Na chwile obecna biorę nastepujce leki; Letrox 175/200 Luteina 2x2 Utrogestan 1x1 Magnez 2x1 Pregna dha Niestety w zadnym z tych lekow nie ma kwasu foliowego, czy powinnam go brac? Kontaktowalam sie z moja p. Ginekolog i mowila ze nie, ale nie jestem pewna. Prosze o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam, kwas foliowy, czyli witamina B9, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układów krwiotwórczego i nerwowego. Zapotrzebowanie na niego wzrasta drastycznie w okresie ciąży (nawet czterokrotnie!), bo witamina B9 zapobiega występowaniu wad rozwojowych cewy nerwowej u płodu oraz anemii u przyszłej matki. Dlatego też ciężarna powinna przyjmować kwas foliowy w zwiększonej dawce co najmniej do końca pierwszego trymestru – dzienne zapotrzebowanie to 0,4 mg-1 mg. Najczęściej jednak zaleca się kobietom w wieku rozrodczym suplementowanie kwasu foliowego już w okresie starań o dziecko, a później przez cały okres ciąży. Ponieważ nie jest łatwo uzupełnić niedobory tylko za pomocą diety (szybkie utlenianie się tej witaminy zdecydowanie to utrudnia), zaleca się dodatkowe suplementowanie kwasu foliowego. Kompendium wiedzy o kwasie pteroiloglutaminowym znajduje się w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/kwas-foliowy. Najbezpieczniej i najwygodniej stosować suplementy dedykowane przyszłym mamom – na rynku dostępne są również takie, w których zawartość poszczególnych witamin zależna jest od trymestru. W przypadku gdy przyszła mama szczególnie dba o dietę, nie powinny występować niedobory, wówczas preparat kompleksowy nie jest konieczny, ale sama witamina B9 – jak najbardziej. Warto jednak wiedzieć, że jeśli w rodzinie występowały wady cewy nerwowej, zapotrzebowanie na kwas foliowy zwiększa się – z uwagi na podwyższone ryzyko wystąpienia u dziecka takich wad, kobieta powinna przyjmować nawet do 4 mg kwasu foliowego na dobę! Dlatego też sugeruję poza wspomnianymi przez Panią preparatami zaopatrzyć się w preparat witaminowy z właściwą ilością kwasu foliowego oraz pamiętać o diecie uwzględniającej to zapotrzebowanie. O żywieniu i produktach bogatych w witaminę B9 przeczyta Pani tu: https://portal.abczdrowie.pl/produkty-zawierajace-kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy oraz w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/zdrowa-dieta-dla-ciezarnych-przepisy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.