Czy taka ilość kwasu foliowego wystarczy, żeby dziecko urodziło się zdrowe?

Dzień dobry. W czerwcu skończyłam brać kwas foliowy (brałam 3 msc), od tamtej pory nie przyjmowałam kwasu foliowego, ale dwa dni temu miałam owulacje i jest możliwość ciąży, od dzisiaj zaczęłam przyjmować kwas foliowy w podstawowej dawce. Czy to wystarczy aby uchronić dziecko przed wadami? Czy trzeba mieć zapas kwasu w organizmie od pierwszych dni ciąży aby dziecko było bezpieczne? W rodzinie wady nie występowały, poprzednie ciąże bezproblemowe, Dzieci zdrowe. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli tak jak Pani pisze – poprzednie ciąże były zdrowe, a w rodzinie nie zdarzały się dzieci z wadami cewy nerwowej, to oznacza to, że prawdopodobnie nie jest Pani w grupie ryzyka i wystarczy podstawowa suplementacja kwasu foliowego – zwłaszcza przez pierwszy trymestr ciąży. Natomiast przyjmowanie witaminy B9 przed ciążą dodatkowo niweluje ryzyko wystąpienia wyżej wspomnianych wad płodu.

Niedobory kwasu foliowego, które skłaniałyby do wzmożonej suplementacji zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie występują u kobiet, które cierpią na nadczynność tarczycy, anemię (spowodowaną niedoborem żelaza) czy nadużywają alkoholu. Odsyłam do artykułu, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/produkty-zawierajace-kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy.

Sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw i może Pani zażywać najniższą zalecaną dawkę witaminy B9, czyli 0,4 mg na dobę. Dokładne normy dla dobowego spożycia kwasu foliowego zostały zawarte w tym materiale: https://zywienie.abczdrowie.pl/calkowita-zawartosc-kwasu-foliowego-rola-w-organizmie-produkty-dawkowanie.

Proszę pamiętać, że kwas foliowy najlepiej wchłania się w towarzystwie witaminy C, natomiast podczas ciąży bardzo istotne jest dostarczanie witamin i minerałów poprzez dietę, a dopiero w drugiej kolejności w postaci suplementów. Warto wziąć to pod uwagę.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/kwas-foliowy-czy-folian-jakie-sa-roznice.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.