Czy dawka kwasu foliowego jest właściwa?

Dzień dobry jestem w 15 tygodniu ciąży i przyjmuje 2tabletki kwasu foliowego folii plus witaminy pregna plus czy nie przyjmuje za dużej dawki kwasu foliowego ? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Kwas foliowy to bardzo istotny składnik prawidłowo zbilansowanej diety kobiety w ciąży. Znany jest również pod nazwami: witamina B9, folacyna lub folan. Przyczynia się do właściwego rozwoju płodu, chroni przed poważanymi wadami kręgosłupa i układu nerwowego.

Źródłem kwasu foliowego jest przede wszystkim pożywienie, znajdziemy go w pomarańczowych oraz ciemnozielonych warzywach (szparagi, sałata, brokuły, marchew, fasolka, kalafior), jednak dla kobiet planujących dziecko czy będących w ciąży to zdecydowanie za mało – stąd potrzeba dodatkowego suplementowania.

Instytut Matki i Dziecka rekomenduje codzienne zażywanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg do około 12 tygodnia ciąży. Może się jednak zdarzyć, że zalecana dawka będzie większa, a czas przyjmowania wydłuży się nawet do całej ciąży. Zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy może być spowodowane mutacją genu MTHFR (gen odpowiedzialny za właściwy metabolizm kwasu foliowego), ciążą bliźniacza, wysokim wskaźnikiem BMI czy paleniem tytoniu.

Nie znając Pani sytuacji zdrowotnej, wyników badań itd., trudno ocenić, czy wspomniana przez Panią dawka nie jest zbyt wysoka. Jeśli jednak ma Pani wątpliwości, to zachęcamy gorąco do kontaktu z lekarzem prowadzącym.

Zapraszamy również do zapoznania się z treściami na naszym serwisie, gdzie można znaleźć przydatne informacje na temat tego składnika diety:

https://portal.abczdrowie.pl/kwas-foliowy

https://portal.abczdrowie.pl/produkty-zawierajace-kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.