Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy brak suplementacji kwasem foliowym w ciąży jest groźny?

Jestem w 16 tyg ciąży o ciąży dowiedziałam się w 9 tyg i od tego czasu zażywam kwas foliowy jestem po aminopunkcji ze względu na mój wiek czy to że wcześniej nie zażywałam kwasu foliowego może mi bardzo zaszkodzić?
KOBIETA, 43 LAT 9 miesięcy temu

Negatywne skutki palenia u kobiet w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

suplementacja kwasem foliowym jest bardzo istotna w I trymestrze ciąży, a nawet przed nią – już na kilka tygodni przez rozpoczęciem starań o dziecko warto zażywać kwas foliowy, bo jego rola jest nieoceniona. Szczegóły w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/kwas-foliowy.

Zażywanie witaminy B9 ma zminimalizować ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej (nawet o 70%), która najintensywniej rozwija się właśnie przez pierwsze 3 miesiące ciąży. Natomiast oczywiście zdarza się, że kobiety nie suplementują kwasu foliowego z odpowiednim wyprzedzeniem z różnych powodów, ale nie przesądza to definitywnie o zdrowiu nienarodzonego dziecka. Trudno jednak oszacować ryzyko wystąpienia u płodu wad, ponieważ na to składają się także inne czynniki, jak ogólny stan zdrowia matki, tryb życia jaki wiodła, jej wiek, zażywane leki, a nawet zanieczyszczenie środowiska i wiele innych.

Natomiast jeżeli zażywała Pani kwas foliowy i dbała o siebie od 9. tygodnia ciąży, a badania (w tym amniopunkcja) nie wykazały niczego niepokojącego, to sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw.

Zachęcam do lektury także tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/produkty-zawierajace-kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy