Czy brak suplementacji kwasem foliowym w ciąży jest groźny?

Jestem w 16 tyg ciąży o ciąży dowiedziałam się w 9 tyg i od tego czasu zażywam kwas foliowy jestem po aminopunkcji ze względu na mój wiek czy to że wcześniej nie zażywałam kwasu foliowego może mi bardzo zaszkodzić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

suplementacja kwasem foliowym jest bardzo istotna w I trymestrze ciąży, a nawet przed nią – już na kilka tygodni przez rozpoczęciem starań o dziecko warto zażywać kwas foliowy, bo jego rola jest nieoceniona. Szczegóły w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/kwas-foliowy.

Zażywanie witaminy B9 ma zminimalizować ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej (nawet o 70%), która najintensywniej rozwija się właśnie przez pierwsze 3 miesiące ciąży. Natomiast oczywiście zdarza się, że kobiety nie suplementują kwasu foliowego z odpowiednim wyprzedzeniem z różnych powodów, ale nie przesądza to definitywnie o zdrowiu nienarodzonego dziecka. Trudno jednak oszacować ryzyko wystąpienia u płodu wad, ponieważ na to składają się także inne czynniki, jak ogólny stan zdrowia matki, tryb życia jaki wiodła, jej wiek, zażywane leki, a nawet zanieczyszczenie środowiska i wiele innych.

Natomiast jeżeli zażywała Pani kwas foliowy i dbała o siebie od 9. tygodnia ciąży, a badania (w tym amniopunkcja) nie wykazały niczego niepokojącego, to sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw.

Zachęcam do lektury także tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/produkty-zawierajace-kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.