Czy powinnam zażywać kwas foliowy?

Jestem w 2 tygodniu ciąży. Czy powinnam zażywać kwas foliowy?
Jeśli tak, to w jakiej ilości i jak długo?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

każda kobieta planująca ciążę powinna zażywać kwas foliowy w dawce profilaktycznej 0,4 mg dziennie. Natomiast w ciąży dawkę kwasu foliowego należy uzgodnić z ginekologiem. Zazwyczaj do końca pierwszego trymestru kobieta powinna przyjmować dawkę 0,4-1 mg dziennie.

Ale są sytuacje, kiedy należy zwiększyć dawkę kwasu foliowego. Jeżeli w rodzinie urodziły się dzieci z wadami cewy nerwowej, dawka kwasu foliowego powinna być zwiększona do 4 mg dziennie. Większe dawki kwasu foliowego również należy zalecić kobietom przyjmującym leki przeciwpadaczkowe oraz chorującym na cukrzycę.

Przed wizytą u ginekologa powinna Pani zacząć od dawki 0,4 mg dziennie.

Pozdrawiam