Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ile powinnam zażywać tych tabletek?

Dzień dobry, mam 38 lat i jestem w ciąży początkowe tygodnie, miałam już dziecko z zespołem Potera 2008 r., i 1 poronienie. Lekarz nie zalecił większej ilości kwasu foliowego, ile powinnam go brać, bo sama teraz już nie wiem, lekarz nic nie powiedział. Kupilam folik lek, on ma 0.4 mg ile powinnam zażywać tych tabletek? Pozdrawiam serdecznie
KOBIETA, 38 LAT 5 miesięcy temu

Czy w ciąży należy jeść za dwoje?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

standardowo przyjmuje się, że zapotrzebowanie dobowe na kwas foliowy każdej kobiety w wieku rozrodczym wynosi 0,4 mg. Taką dawkę powinny przyjmować kobiety już przed poczęciem, zwłaszcza gdy myślą o potomstwie, podczas ciąży zwiększając tę dawkę do 0,45 mg na dobę. Natomiast w przypadku kobiet z niedoborami lub obarczonych ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej dawka ta może zostać zwiększona nawet do 5 mg na dobę. Więcej pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/calkowita-zawartosc-kwasu-foliowego-rola-w-organizmie-produkty-dawkowanie.

Zespół Pottera jest sekwencją wad wrodzonych płodu, które są następstwem agenezji nerek, powodujących małowodzie, co skutkuje wieloma konsekwencjami. Przyczyny powstania tej wady mogą być różnorakie, niemniej nie jest to wada cewy nerwowej. Ponieważ jednak niedobór kwasu foliowego może być przyczyną poronień, to warto oznaczyć jego poziom we krwi, by móc precyzyjnie dobrać dawkę suplementu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dawkowanie-kwasu-foliowego.

O suplementacji powinna Pani porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę, a do tego czasu może Pani zażywać 1-2 tabletki preparatu, zawierającą 0,4 mg kwasu foliowego. Ginekolog zadecyduje o ewentualnej konieczności zwiększenia podaży witaminy B9. Proszę pamiętać, że kwas foliowy powinien być dostarczany organizmowi także z dietą. Dlatego też te produkty warto włączyć do codziennego jadłospisu: https://portal.abczdrowie.pl/produkty-zawierajace-kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy