Czy mogę starać się o ciążę po stosowaniu Tetralysalu?

Witam, Planujemy w maju starać się o dziecko, lekarz dermatolog przepisał mi antybiotyk (który muszę pić przez miesiąc),,Tetralysal" •ile dni (miesięcy) muszę odczekać po skończeniu przyjmowania antybiotyku ? • czy w trakcie ciąży można pić kwać kwas foliowy? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Tetralysal jest lekiem mającym działanie teratogenne na płód, dlatego stosowanie go przed oraz w trakcie ciąży jest bezwzględnie zakazane.

Starania o ciążę można podjąć najwcześniej w kolejnym cyklu po zakończeniu leczenia – około 30 dni. Przedtem należy wykonać badania oceniające parametry wątroby.

Zachęcam do lektury naszego artykułu, znajdzie tam Pani więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy.

Co do kwasu foliowego, to zarówno w ciąży, jak i około 2-3 miesiące przed podjęciem starań nie tylko można, ale nawet trzeba zażywać kwas foliowy w postaci kapsułek. Standardowa dawka to 0,4 mg na dobę w przypadku braku stwierdzonych w rodzinie wad cewy nerwowej.

Odsyłam do materiałów dotyczących kwasu foliowego i jego roli w organizmie kobiety: https://portal.abczdrowie.pl/kwas-foliowy-i-foliany oraz https://portal.abczdrowie.pl/produkty-zawierajace-kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.