Czy te dwa suplementy dla ciężarnej można łączyć?

Czy podczas starania się o dziecko można łączyć przyjmowanie suplementu diety Mama dha premium 2 x dziennie oraz dodatkowo Myo-inozytol 1 x dziennie? Czy nie wystąpi nadmiar kwasu foliowego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kwas foliowy, którego roli w procesie zapłodnienia oraz w okresie ciąży nie sposób przecenić, jest rozpuszczany w wodzie i wydalany wraz z moczem, więc można powiedzieć, że przedawkowanie witaminy B9 jest mało prawdopodobne.

Zalecenia w kwestii suplementacji przed ciążą mówią o potrzebie przyswajania od 0,4 mg kwasu foliowego do aż 4 mg – w przypadku kobiet obarczonych ryzykiem urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kwas-foliowy-i-foliany.

Trudno powiedzieć, jaką dawkę powinna Pani zastosować – jeśli dotychczas u Pani ani w rodzinie nie występowały wady cewy nerwowej, wówczas nie ma potrzeby nadprogramowej suplementacji kwasu foliowego. Warto zwrócić uwagę na zawartość kwasu foliowego w obu preparatach – jeśli łącznie ich dawka nie przekracza 300-400 mg kwasu foliowego, wówczas prawdopodobnie nie ma powodu do obaw.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/inozytol-witamina-b8.

Oczywiście proszę pamiętać, że kwas foliowy i inozytol nie są tożsame, ale warto uważać na ewentualne dodatkowe składniki w preparatach witaminowych, ponieważ niektóre z witamin i minerałów mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne w nadmiarze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.