Czy mogę stosować ten suplement w ciąży?

Witam Obecnie jestem w 15 tygodniu ciąży. W 1 trymestrze przyjmowałam pregna plus oraz zmetylowany kwas foliowy 400 mg. Od 2 trymestru przyjmuje prenatal Duo, który zawiera: 1 kapsułka zawiera: cholina (dwuwinian choliny) 125 mg; Żelazo (fumaran żelaza (II)) 30 mg (214%)*; Kwas foliowy** 800 μg (FolActiv®: kwas pteroilomonoglutaminowy 400 μg (400%)*, L-metylofolian wapnia 400 μg); Witamina D3 (cholekalcyferol) 50 μg/2000 j.m. (1000%)*; Jod (jodek potasu) 200 μg (133%)*; Selen (selenian (IV) sodu) 55 μg (100%)*; Witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny) 2,6 mg (185,7%)*; Witamina B12 – MetylB12 (metylokobalamina) 4 μg (160%)*; Laktoferyna 20 mg. *procent referencyjnych wartości spożycia; **dotyczy wszystkich form folianów. Poproszę o informacje czy przyjmując powyższy suplement diety w ciąży możliwe jest przedawkowanie jakiś witamin? Bardzo obawiam się i niedoborów i przedawkowania. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawidłowe zażywanie witamin i suplementów diety dla ciężarnych eliminuje ryzyko przedawkowania któregokolwiek z ich składników. Natomiast co do niedoborów, to niestety nie sposób powiedzieć, czy suplementacja preparatem dla ciężarnych okaże się dla Pani wystarczająca.

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami: https://zywienie.abczdrowie.pl/witaminy-w-ciazy oraz https://portal.abczdrowie.pl/suplementy-w-ciazy.

Proszę pamiętać, że w ciąży równie ważna, jeśli nawet nie ważniejsza od suplementacji, jest zróżnicowana, zbilansowana dieta przyszłej mamy, która ma na celu uzupełnienie ewentualnych niedoborów i zapewnienie płodowi mikro- i makroskładników niezbędnych do prawidłowej rozwoju.

Niekiedy zażywanie suplementów czy preparatów witaminowych jest niekonieczne. Jedynym, co bezwzględnie należy suplementować przez cały okres trwania ciąży, a nawet na kilka miesięcy przed zapłodnieniem, jest kwas foliowy, który zapobiega wadom cewy nerwowej.

Jeśli jest Pani zainteresowana, tutaj więcej informacji na tematu kwasu foliowego w diecie przyszłej mamy: https://portal.abczdrowie.pl/produkty-zawierajace-kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.