Czy taka dawka nie będzie szkodliwa?

Witam, staramy się z mężem o dziecko. Uzupełniam dietę witaminami Falvit, które mają oprócz wielu cennych witamin 200 μg kwasu foliowego oraz biorę do tego dodatkowo sam kwas foliowy 400 μg, czyli razem 600 μg. Zastanawiam się czy taka dawka nie jest szkodliwa, skoro zalecane normy są 400 μg? Nie chciałabym rezygnować z multiwitaminy, a nigdzie nie mogę znaleźć dawek kwasu foliowego poniżej 400 μg, żeby uzupełnić Falvit.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przed ciążą, w okresie starań o dziecko, warto suplementować kwas foliowy, ale jednak nie przekraczając granicy 400 μg – a proszę pamiętać, że witaminę tę przyjmuje Pani także z pożywieniem. Zastosowanie więc 600 μg w postaci suplementów nie jest konieczne, choć nie musi się Pani martwić o szkodliwość kwasu foliowego.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://parenting.pl/kwas-foliowy-czy-wiesz-ile-go-potrzebujesz.

Nadmiar kwasu foliowego wydalany jest z moczem i choć przedawkowanie jest możliwe, to w rzeczywistości zdarza się bardzo rzadko. Jeżeli wzmożona suplementacja w okresie starań o ciążę nie będzie trwała zbyt długo, to nie ma powodu do obaw. Może Pani również po 2-3 miesiącach suplementacji w takiej formie, zmniejszyć dawkę, zażywając tylko preparat witaminowy. Ostatecznie może także Pani poszukać suplementu witaminowego dla kobiet w I trymestrze ciąży, który będzie całkowicie pokrywał zapotrzebowanie na tę witaminę.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/produkty-zawierajace-kwas-foliowy-dla-kobiet-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.