Czy taka dawka kwasu foliowego jest prawidłowa?

Planuje zajść w ciążę, lekarz ginekolog zalecił mi brać pregna start oraz folik 0.4. Spotkało się to ze sportym zaskoczeniem moich koleżanek, dlatego chciałabym zapytać czy taka dawka kwasu foliowego jest okej czy jest jednak zbyt duża?
KOBIETA, 29 LAT 2 tygodnie temu

Dzień dobry,

Bardzo dobra decyzja,że przed planowaną ciążą wybrała się Pani na wizytę i poradnictwo do lekarza ginekologa.

NOWE REKOMENDACJE

W okresie okołokoncepcyjnym zaleca się suplementację 400 µg 5-MTHF oraz 400 µg kwasu foliowego/dzień.

Kobiety w ciąży oraz podczas laktacji powinny stosować suplementację 800 µg 5-MTHF/dzień.

W suplementacji kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz w czasie laktacji można również stosować preparaty zawierających w swoim składzie zarówno aktywny folian, jak i syntetyczny kwas foliowy.

Kobiety przygotowujące się do ciąży powinny stosować suplementację folianami co najmniej 12 tygodni przed planowaną koncepcją.

U kobiet z BMI >30 kg/m2 po oznaczeniu poziomu folianów poniżej 28 nmol/l zaleca się suplementację 5 mg/dobę folianów w połączeniu z mio-inozytolem (1000 mg) maksymalnie do 12 tc.

U kobiet, które urodziły wcześniej dziecko z wadą cewy nerwowej zaleca się suplementację 5 mg/dzień folianów.

Warto jednak wykonać badania ( choć nie jest to rutynowe) :

- poziom kwasu foliowego

- badanie poziomu homocysteiny

- badanie w kierunku Mutacja genu MTHFR.

Podsumowując powinna Pani przyjmować to co lekarz zalecił plus metylowany kwas foliowy oraz witamina D, jod i DHA.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska