Jak zmniejszyć kwas foliowy we krwi?

Brałam przez 2lata suplementy metafolina 400ug i 400ug kwasu foliowego.Wyczytałam,że kwas foliowy powoduje raka,czy takie dawki mogły mi zaszkodzić. Co zrobić,jak zmniejszyć kwas foliowy we krwi. Jeżeli planuje dziecko czy jak jest nadmiar nie musze brać.

Lek. Wojciech Zygmunt

Podane przez panią dawki kwasu foliowego nie są na tyle duże, by móc spowodować działania uboczne. Ponadto kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i organizm może łatwo się go pozbyć. Kwas foliowy jest potrzebny wielu nowotworom do wzrostu, co wcale nie oznacza, że wywołuje raka. Na pewno duże jego ilości mogą (lecz nie muszą) przyspieszać progresję nowotworu, gdy już dojdzie do jego wystąpienia. Najlepszą metodą, żeby przekonać się o ewentualnym niedoborze folianów w diecie, jest oznaczenie kwasu foliowego we krwi. Suplementacja minimum 3 miesiące przed ciążą dawką 400 ug jest jak najbardziej zalecana u wszystkich kobiet. Pozdrawiam.