Dlaczego mam nadmiar kwasu foliowego?

Dzień dobry. Wyszło mi w badaniach, że mam nadmiar kwasu foliowego we krwi. Nie przyjmuje tej witaminy w żadnej postaci. Jaka może być przyczyna podwyższonego stężenia kwasu foliowego? Czym to grozi? Dodam, że wit. B12 mam w normie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przede wszystkim - bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi.

Wspomniała Pani, że wyniki badań pokazały podwyższony poziomu kwasu foliowego. Może to być spowodowane wieloma czynnikami.

Warto zaznaczyć, ze kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, a nadmiar jest wydalany z moczem. Jego nadmiar występuje stosunkowo rzadko, a może objawiać się między innymi poprzez uszkodzenie układu nerwowego, czy zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

Ze względu na fakt, że nadmiar kwasu foliowego gromadzony jest w wątrobie, można byłoby wykonać oznaczenie poziomu prób wątrobowych oraz kreatyniny.

Zalecamy również stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub hematologiem, który po analizie wszystkich wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i diagnostyce.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kwas-foliowy

https://portal.abczdrowie.pl/kwas-foliowy-i-foliany

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.