Czy mam stosować kwas foliowy w tym preparacie?

Witam, Niedawno poroniłam, jestem po zabiegu, zostało mi przepisane Sorbifer Durules (biorę dwa razy dziennie) ze względu na anemię wywołaną krwotokiem. Czy równocześnie mogę przyjmować kwas foliowy czy wstrzymać się z braniem go dopóki nie Sorbifer Durules?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, może Pani – w niedokrwistości często występuje także niedobór witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego, więc nie zaszkodzi, jeżeli dodatkowo będzie go Pani suplementować. Stosowanie preparatu witaminowego przy suplementacji żelaza może działać wspomagająco odnowę krwi, więc może Pani także zażywać kompleks witaminowy dla ciężarnych, proszę również pamiętać o odpowiedniej diecie.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-anemii-przyczyny-rodzaje-choroby-objawy-roznych-typow-anemii.

Proszę również pamiętać, by suplementacja żelaza była kontrolowana przez lekarza, ponieważ ten pierwiastek może być obciążający dla organizmu. Należy zatem pamiętać o kontrolnych badaniach krwi z oznaczeniem poziomu żelaza, ferrytyny oraz być może: kwasu foliowego i witaminy B12.

Być może także ten artykuł Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-dieta.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.