Dlaczego mam to pieczenie skóry?

Witam od dwóch miesięcy odczuwam wewnątrz ud, kolan i stóp pieczenie skóry, zdarza się że w tych miejscach odczuwam też wewnętrzny chłód, zauważyłem że objawy te następują kiedy siedzę, kiedy chodzę nie odczuwam tego... 3 tygodnie temu lekarz po pobraniu krwi stwierdził że mam bardzo mało żelaza we krwi, przepisał mi żelazo w kapsułkach ... Czy objawy które opisałem mogą być spowodowane brakiem żelaza we krwi?... Tarczyca oraz poziom cukru w normie...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ponieważ nie podaje Pani wyników badań, trudno ocenić, czy anemia jest przyczyną Pani dolegliwości. Jeżeli morfologia krwi wskazuje bardzo niski poziom żelaza, hemoglobiny oraz ferrytyny, to niedokrwistość z niedoboru tego pierwiastka może iść w parze z niedoborami witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niedokrwistosc-z-niedoborow-zelaza-kwasu-foliowego-witaminy-b12.

Witaminy te odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór witaminy B2 oraz B5 może manifestować się przez zmiany skórne w postaci łuszczenia, swędzenia – zapalenia skóry czy łojotoku. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/niedobor-witamin-b.

Wzmożone odczuwanie chłodu to jeden ze skutków choroby, często wymieniany przez pacjentów, podobnie jak parestezje – w skrajnych przypadkach opisywane jako dotkliwe mrowienie lub pieczenie skóry. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/parestezje.

Proszę suplementować żelazo (pamiętając również o odpowiedniej diecie) i dołączyć do niego kompleks witamin z grupy B oraz kwas foliowy. Warto również przy okazji kontrolnego badania krwi sprawdzić poziom tych witamin, by upewnić się co do ich właściwego stężenia w organizmie. Proszę również zachować cierpliwość – leczenie anemii wynikającej z niedoborów jest niekiedy długie i żmudne. Jeżeli jednak, mimo poprawy wyników badań krwi, dolegliwości nie ustąpią, warto skonsultować się z neurologiem.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-bogata-w-zelazo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.