Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego mam to pieczenie skóry?

Witam od dwóch miesięcy odczuwam wewnątrz ud, kolan i stóp pieczenie skóry, zdarza się że w tych miejscach odczuwam też wewnętrzny chłód, zauważyłem że objawy te następują kiedy siedzę, kiedy chodzę nie odczuwam tego... 3 tygodnie temu lekarz po pobraniu krwi stwierdził że mam bardzo mało żelaza we krwi, przepisał mi żelazo w kapsułkach ... Czy objawy które opisałem mogą być spowodowane brakiem żelaza we krwi?... Tarczyca oraz poziom cukru w normie...
KOBIETA, 44 LAT 4 miesiące temu

Zatrucie grzybami - możliwość zatrucia

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

ponieważ nie podaje Pani wyników badań, trudno ocenić, czy anemia jest przyczyną Pani dolegliwości. Jeżeli morfologia krwi wskazuje bardzo niski poziom żelaza, hemoglobiny oraz ferrytyny, to niedokrwistość z niedoboru tego pierwiastka może iść w parze z niedoborami witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niedokrwistosc-z-niedoborow-zelaza-kwasu-foliowego-witaminy-b12.

Witaminy te odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór witaminy B2 oraz B5 może manifestować się przez zmiany skórne w postaci łuszczenia, swędzenia – zapalenia skóry czy łojotoku. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/niedobor-witamin-b.

Wzmożone odczuwanie chłodu to jeden ze skutków choroby, często wymieniany przez pacjentów, podobnie jak parestezje – w skrajnych przypadkach opisywane jako dotkliwe mrowienie lub pieczenie skóry. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/parestezje.

Proszę suplementować żelazo (pamiętając również o odpowiedniej diecie) i dołączyć do niego kompleks witamin z grupy B oraz kwas foliowy. Warto również przy okazji kontrolnego badania krwi sprawdzić poziom tych witamin, by upewnić się co do ich właściwego stężenia w organizmie. Proszę również zachować cierpliwość – leczenie anemii wynikającej z niedoborów jest niekiedy długie i żmudne. Jeżeli jednak, mimo poprawy wyników badań krwi, dolegliwości nie ustąpią, warto skonsultować się z neurologiem.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-bogata-w-zelazo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy