Niewydolność nerek w cukrzycy

Cukrzyca to choroba, która atakuje wiele organów, również nerki. Może współwystępować z ich niewydolnością. Sprawdź, co warto wiedzieć o niewydolności nerek w cukrzycy.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

w przypadku niewydolności nerek konieczne jest skonsultowanie się z nefrologiem, u którego Pani się leczy. Odsyłam do odpowiedzi eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-suplementow-diety-przy-przewleklej-niewydolnosci-nerek-w-stopniu-iii.

Jeżeli faktycznie suplementacja jest konieczna i wynika z realnych niedoborów i zapotrzebowania na witaminę B12, to jak najbardziej może Pani ją zażywać. Dodatkowo sugerowałabym wykonanie badania na oznaczenie stężenia witaminy B12, by ocenić czy ma Pani niedobory oraz ewentualnie jak duże one są. O witaminie B12 przeczyta Pani w tym materiale: https://zywienie.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-b12.

Zarówno anemia, jak i niewydolność nerek zazwyczaj idą w parze z niedoborami witaminowymi. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-choroby-nerek. W przypadku anemii może to być kwas foliowy oraz witaminy z grupy B, w szczególności witamina B12, a przy niewydolności nerek – witamina D3 oraz witaminy rozpuszczalne w wodzie (czyli właśnie witamina B6, C oraz kwas foliowy).

Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do lektury materiału dotyczącego niewydolności nerek: https://zywienie.abczdrowie.pl/niewydolnosc-nerek-a-dieta.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy