Witam serdecznie,
witamina B12 (kobalamina) pełni rolę regulatora produkcji czerwonych krwinek – jej niedobór może prowadzić do wystąpienia niedokrwistości. Na przyjmowanie odpowiedniej ilości witaminy B12 powinny zwrócić uwagę szczególnie kobiety w ciąży oraz dzieci. Witamina B12 wspomaga wiele ważnych reakcji umożliwiających prawidłowy przebieg szlaków biochemicznych, takich jak przemiany węglowodanów, białek czy tłuszczów. Uczestniczy między innymi w syntezie czerwonych krwinek oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Przedawkowanie witaminy B12 oraz innych witamin z grupy B należy do rzadkości. Nadmiar tych witamin usuwany jest wraz z moczem. Do przedawkowania może dojść wówczas, gdy przez długo czas przyjmowane są ilości witamin B znacznie przekraczające zalecane dawkowanie. Większe ryzyko przedawkowania B12 czy innych witamin dotyczy sytuacji, gdy witaminy B podawane są w postaci zastrzyków. Wydaje się więc, że ten problem Pani nie dotyczy. Niemniej jednak wskazana byłaby stała kontrola lekarska i monitorowanie wyników badań na bieżąco.
Średnie zalecane ilości witaminy B12, mierzone w mikrogramach (mcg), różnią się w zależności od wieku. Dorośli powinni przyjmować 2,4 mcg witaminy B12 (2,6 mcg dziennie w przypadku ciąży i 2,8 mcg dziennie w przypadku karmienia piersią). Chociaż bardzo wysokie dawki witaminy B12 mogą powodować niekorzystne skutki zdrowotne, suplementy są powszechnie stosowane w celu bezpiecznego i skutecznego leczenia niedoboru witaminy B12.
Prawidłowy metabolizm kwasu foliowego, a co za tym idzie niezaburzony proces metylacji i usuwania homocysteiny, zależy również od odpowiedniej podaży witaminy B12, kwas foliowy i witaminy B6. Nieprawidłowa forma genu MTHFR może wpływać na zmniejszenie absorpcji tych witamin oraz na ograniczenie jej transportu wewnątrzkomórkowego.
W przypadku osób z mutacją genu MTHFR należy przyjmować kwas foliowy i witaminy z grupy B TYLKO w odpowiedniej zmetylowanej formie, a Pani to robi, więc można mieć nadzieję, że ciąża przebiega prawidłowo.
Więcej informacji na wskazany temat znajdzie Pani pod linkami:
https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-b12
https://portal.abczdrowie.pl/witaminy-w-czasie-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12-w-ciazy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy jest możliwość przedawkowania witaminy z grupy B? – odpowiada Lek. Klaudia Kuśmierczuk
- Czy mogę przyjmować witaminę b12? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak stosować witaminę B w ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy taki wynik wyklucza mutacje genu? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy dawka kwasu foliowego jest właściwa? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę zażywać oba suplementy bez obaw o przedawkowanie? – odpowiada mgr Klaudia Ułamek
- Jak zmniejszyć poziom homocysteiny? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy mogę stosować ten suplement diety w ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Karmienie piersią a witamina B12 – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czym obniżyć wynik kwasu foliowego? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Groźny niedobór jednej z witamin. Zwiększa ryzyko raka jelita grubego i piersi
Lekarze nie mają wątpliwości - niedobory niektóryc
Suplementy w ciąży
Właściwa dieta jest jednym z podstawowych elementó
Nie jesteś w stanie schudnąć? Powodem mogą być niedobory tych witamin
Bezskutecznie walczysz ze zbędnymi kilogramami? Pr