Czy mam stosować w tej sytuacji witaminę B12?

Witam Jestem w 27 tygodniu ciąży. Na ostatniej wizycie 4 tygodnie temu ginekolog stwierdził po podwyższonym wyniku z krwi MCV (wynik 101 przy normie do 100). Wynik ten systematycznie wzrastał od początku ciąży. Ginekolog zalecił suplementację witaminy b12 lub kompleks witamin z grupy b. Przez 2 tygodnie przyjmowałam kompleks witamin z grupy B. Niestety wynik nie uległ poprawie. Przez kolejne 2 tygodnie przyjmowałam samą zmetylowaną witaminę b12 w dawcę 10 uq (400% dziennego zapotrzebowania) oraz od początku 2 trymestru przyjmuje prenatal duo, który również zawiera 4 ug zmetylowanej witaminy b12 (160% dziennego zapotrzebowania. Wiec łącznie wychodzi aż 14 uq dawki dziennej. Poproszę o informację czy takie dawki witaminy b12 w ciąży mogą zaszkodzić dziecku? Czy przyjmowanie przez 2 tygodnie takich dawek mogło zaszkodzić dziecku? Obawiam się również tego, ze na suplemencie diety witaminy b12 jest zapis, ze nie zaleca się stosować u kobiet w ciąży. Jednak lekarz prowadzący ciąże twierdzi, ze firmy farmaceutyczne tak się zabezpieczają ponieważ na kobietach w ciąży nie były prowadzone badania i lepiej żebym zażywała witaminę b12. Dodatkowo jestem posiadaczka mutacji homozygotyczne genu MTHFR stad witamina b12 w formie zmetylowanej.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

witamina B12 (kobalamina) pełni rolę regulatora produkcji czerwonych krwinek – jej niedobór może prowadzić do wystąpienia niedokrwistości. Na przyjmowanie odpowiedniej ilości witaminy B12 powinny zwrócić uwagę szczególnie kobiety w ciąży oraz dzieci. Witamina B12 wspomaga wiele ważnych reakcji umożliwiających prawidłowy przebieg szlaków biochemicznych, takich jak przemiany węglowodanów, białek czy tłuszczów. Uczestniczy między innymi w syntezie czerwonych krwinek oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Przedawkowanie witaminy B12 oraz innych witamin z grupy B należy do rzadkości. Nadmiar tych witamin usuwany jest wraz z moczem. Do przedawkowania może dojść wówczas, gdy przez długo czas przyjmowane są ilości witamin B znacznie przekraczające zalecane dawkowanie. Większe ryzyko przedawkowania B12 czy innych witamin dotyczy sytuacji, gdy witaminy B podawane są w postaci zastrzyków. Wydaje się więc, że ten problem Pani nie dotyczy. Niemniej jednak wskazana byłaby stała kontrola lekarska i monitorowanie wyników badań na bieżąco.

Średnie zalecane ilości witaminy B12, mierzone w mikrogramach (mcg), różnią się w zależności od wieku. Dorośli powinni przyjmować 2,4 mcg witaminy B12 (2,6 mcg dziennie w przypadku ciąży i 2,8 mcg dziennie w przypadku karmienia piersią). Chociaż bardzo wysokie dawki witaminy B12 mogą powodować niekorzystne skutki zdrowotne, suplementy są powszechnie stosowane w celu bezpiecznego i skutecznego leczenia niedoboru witaminy B12.

Prawidłowy metabolizm kwasu foliowego, a co za tym idzie niezaburzony proces metylacji i usuwania homocysteiny, zależy również od odpowiedniej podaży witaminy B12, kwas foliowy i witaminy B6. Nieprawidłowa forma genu MTHFR może wpływać na zmniejszenie absorpcji tych witamin oraz na ograniczenie jej transportu wewnątrzkomórkowego.

W przypadku osób z mutacją genu MTHFR należy przyjmować kwas foliowy i witaminy z grupy B TYLKO w odpowiedniej zmetylowanej formie, a Pani to robi, więc można mieć nadzieję, że ciąża przebiega prawidłowo.

Więcej informacji na wskazany temat znajdzie Pani pod linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-b12

https://portal.abczdrowie.pl/witaminy-w-czasie-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.