W jaki sposób mogę suplementować witaminę b12?

Dzień dobry. Mam 28 lat i jestem w 27tc. Zrobiłam sobie niedawno pakiet na anemię. Żelazo, Ferrytyna, Kwas Foliowy - wszystko w super normie. Jednak witamina B12 jest na poziomie mniej niż 100 przy normie od 197. Czy poza oczywiście włączeniem do diety jajek, produktów mlecznych i wszystkich innych zawierających wit B12 mogę brać coś jeszcze? Mój lekarz niestety jest z tych, którzy chcą leczyć naturalnie ale wydaje mi się, że przy tak dużym niedoborze tak ważnej witaminy jednak powinnam ją jakoś zacząć suplementować. Jeśli się mylę to proszę o informację. Pozdrawiam
KOBIETA, 28 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Witamina B12 ogrywa ważną rolę w organizmie, która pomaga regulować m.in. pracę układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Jej niedobór może objawiać się m.in. ogólnym pogorszeniem samopoczucia, problemami z koncentracją czy bólami głowy.

Proszę jednak pamiętać o tym, że w przypadku jakichkolwiek niedoborów tych składników każdą suplementację należy skonsultować ze specjalistą. W zadanym pytaniu wspomina Pani, że lekarz zapoznał się z wynikami, ale nie widzi potrzeby, aby poza dietą stosować jeszcze dodatkowe preparaty. Dlatego na ten moment najlepiej zastosować się do jego zaleceń. Przyjmowanie wszelkich suplementów na własną rękę może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przede wszystkim warto wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w tę witaminę. Może Pan w tym celu skorzystać z porady profesjonalnego dietetyka, który ułoży dla Pani odpowiedni plan żywienia w oparciu o stan Pani zdrowia i inne niezbędne informacje. Za jakiś czas będzie można powtórzyć badania i sprawdzić, czy faktycznie zmiany wprowadzone w codziennym jadłospisie przyniosły jakiś efekt. Wtedy lekarz określi, czy będą konieczne inne kroki.

Poniżej przesyłamy linki do artykułów, w których znajdzie Pani więcej przydatnych informacji na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12

https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-b12

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-uzupelniac-witamine-b12-w-diecie-wegetarianskiej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-diete-powinnam-stosowac-przy-niedoborze-witaminy-b12

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.