Czy taki poziom witaminy B12 jest prawidłowy?

Witam. Wlasnie odebralam wyniki badania na wit B12 i mam 763. Czy powinnam sie tym niepokoić, bo objawy jakie ostatnio mialam tak jakby wskazywaly na jej niedobór. Sa to bezsennosc drzenie rak bole glowy nirowny chód zimne rece i stopy

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

W pytaniu nie dodała Pani norm, które są określone przez laboratorium oraz jednostek, więc trudno określić, czy faktycznie mowa jest o niedoborze. Jeśli przy wynikach znajduje się oznaczenie, że poziom jest zaniżony, zachęcamy, by udać się do lekarza. Tylko specjalista, znając Pani sytuację, historię chorób itd. będzie w stanie ocenić, czy poziom jest prawidłowy i czy konieczna będzie suplementacja.

Witamina B12 zwana również kobalaminą bądź czerwoną witaminą, bierze udział w powstawaniu erytrocytów (czerwonych krwinek), ułatwia przemianę żelaza, chroni przed anemią, jest też niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, wspomaga pamięć i koncentrację.

Niedobór witaminy B12 objawia się między innymi zmęczeniem i osłabieniem mięśni, problemami jelitowymi i żołądkowymi, zaburzeniami nastroju i funkcji poznawczych.

Więcej informacji o tej witaminie można znaleźć pod linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12

https://parenting.pl/objawy-niedoboru-witaminy-b12-moze-powodowac-zaburzenia-neurologiczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.