Czy moje objawy są związane z niskim poziomem witaminy B12?

Dzień Dobry. Od ponad miesiąca mam objawy takie jak osłabienie organizmu, mrowienie dłoni, osłabienie mięśni, szybka męczliwość, dziwne szumy i piski w uszach, dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe. Wykonałem prywatnie badanie na witaminę B12 i wynik mnie zaniepokoił. Mój wynik to 280,3 pg/mL (norma 191,0 — 771,0) niby jest w normie ale blisko dolnej granicy. W laboratorium, w którym robiłem badanie była ulotka, która informowała o tym, że przy wartościach 200 - 400 mogą już występować objawy niedoboru, są to wartości niewystarczające. W związku z tym mam pytanie czy moje dolegliwości mogą być związane właśnie z tym niskim poziomem witaminy B12? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Trudno ocenić, czy objawy, które Pan wymienił, tj. osłabienie organizmu, mrowienie dłoni, osłabienie mięśni, szybka męczliwość, dziwne szumy oraz piski w uszach, powiązane są wyłącznie z niskim poziomem witaminy B12. Nie wspominał Pan w pytaniu, czy występują choroby przewlekłe, jaki tryb życia Pan prowadzi, czy wykonywał Pan inne badania itd. Jednak zaznacza Pan, że dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe, a to jest już ważny powód, dla którego warto udać się do lekarza – na początek pierwszego kontaktu.

Niedobór witaminy B12 może objawiać się na różny sposób. Pojawiają się m.in.: uczucie zmęczenia, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, mrowienie i kłucie w kończynach, trudności z zachowaniem równowagi, owrzodzenie w jamie ustnej, zapalanie języka, bladość skóry, zaburzenia widzenia. Tak więc część wymienionych objawów pokrywa się z tymi, które u Pana występują.

Zanim jednak spotka się Pan z lekarzem, zachęcamy do włączenia do codziennego jadłospisu produktów bogatych w kobalaminę (inna nazwa wit. B12), w tym: podrobów, nabiału, ryby (łosoś, tuńczyk, sardynki), drożdże, małże.

Aby dowiedzieć się więcej o witaminie B12 – przyczynach, skutkach niedoboru, najlepszych źródłach tej witaminy, zachęcamy do zapoznania się z artykułami:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12

https://zdrowie.parenting.pl/niedobor-witaminy-b12

https://parenting.pl/objawy-niedoboru-witaminy-b12-moze-powodowac-zaburzenia-neurologiczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.