Dlaczego dziecko ma wysoki poziom witaminy B12?

Moja 3 letnia córka ma bardzo wysoki poziom witaminy B12 - 1400, gdzie maksymalna wartość nie powinna przekraczać 669. Dodam, że nigdy nie podawałam i nie podaję tej witaminy w suplementach. Czy na wynik mogło wpłynąć, to co zjadła dzień wcześniej? I czy jest możliwe obniżenie tego poziomu?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani u córki kontrolne badania krwi. To ważna profilaktyka pod kątem wielu chorób. Regularne badania ukazują również ogólny stan funkcjonowania organizmu.

Nie napisała Pani, czy były wykonywane inne badania, jak morfologia z rozmazem krwi, poziom ferrytyny, czy żelaza. To istotne informacje, gdyż każdy wynik należy rozpatrywać całościowo, a nie indywidualnie.

Witamina B odgrywa w organizmie bardzo ważne funkcje, gdyż wpływa na kondycję, między innymi układu krążenia, nerwowego, czy pokarmowego. Bierze udział przede wszystkim w wytwarzaniu krwinek czerwonych i w metabolizmie białek oraz węglowodanów.

Największą zawartość witaminy B12 zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego, jaja i ryby.

Nadmiar tej witaminy ( ze względu na jej wydalanie z moczem i potem) w organizmie jest dość rzadkim zjawiskiem, aczkolwiek może się pojawiać, zwłaszcza u dzieci. Przy wyższych wartościach można zaobserwować krwotoki z nosa, zwiększony poziom erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu, a także pewne reakcje alergiczne.

Trudno ze względu na odległość określić przyczyny podwyższonej wartości tej witaminy u Pani dziecka. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem pediatrą, aby ocenił wyniki badań i pomógł odnaleźć przyczynę takiego stanu.

Przyczyną nadmiaru witaminy B12 może być głównie nadmierna podaż w pożywieniu, a także przyjmowanie niektórych leków, jak sterydy, czy antybiotyki.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-b12

https://portal.abczdrowie.pl/przedawkowanie-witaminy-b12

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.