Czy stan skóry się poprawi gdy wyniki będą w normie?

Witam. Odebrałam wyniki badań: Żelazo - 46 Norma: 50-170 Witamina B12 - 892 Norma: 187-883 Prolaktyna - 46.37 Norma: 5.18-26.53 Morfologia: RDW-CV - 14.6 Norma: 11.5-14 Czy nieprawidłowe wyniki mogą się przyczynić do pojawiania się niedoskonałości na twarzy? Jak unormować wszystkie wyniki?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi. To istotna profilaktyka w kierunku wielu chorób i ukazująca ogólny stan funkcjonowania organizmu.

Analizując przedstawione wyniki badań, trudno jest jednoznacznie wskazać przyczynę takiego stanu oraz czy wpływają one bezpośrednio na stan i kondycję Pani twarzy. Na to pytanie mógłby odpowiedzieć jedynie lekarz internista lub dermatolog, który po badaniu przedmiotowym, wnikliwie będzie mógł ocenić poszczególne wyniki badań.

Wskazane parametry należałoby uwzględniać całościowo, nigdy pojedynczo. To bardzo istotne, aby przeprowadzić szczegółową analizę. W przedstawionych wynikach krwi żelazo wystąpiło poniżej wartości referencyjnej, jednakże nie jest to znaczny niedobór. Wynikać to może przede wszystkim z małej podaży tego pierwiastka w pożywieniu. Istotnym byłoby wykonanie badań uzupełniających, takich jak poziom ferrytyny, kwasu foliowego oraz transferyny. Poziom witaminy B12 został nieznacznie przekroczony, a świadczyć to może o nadmiernej suplementacji bądź zwiększonego dostarczania wraz z dietą tej witaminy.

Najbardziej jednak należy się skupić na prolaktynie, której poziom wystąpił dwukrotnie ponad ustaloną normę. Bardzo ważnym faktem jest, czy pobranie krwi nastąpiło z rana, czy wieczorem. Jest to o tyle istotne, że wartości prolaktyny są zróżnicowane ze względu na porę dnia, jak i dnia cyklu płciowego.

Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym przez przysadkę mózgową, a jej nadmiar jest określany, jako hiperprolaktyniemia. Przyczyn takiego stanu może być wiele, ale należą do nich między innymi: ciąża, zażywanie niektórych leków, guzy przysadki mózgowej, niedoczynność tarczycy, a także choroby wątroby i nerek.

Zalecamy, aby wyniki Pani badań skonsultować z lekarzem internistą, który zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach.

https://parenting.pl/hiperprolaktynemia-a-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zelazo

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-niedoboru-zelaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.