Co oznacza wynik morfologii u 32-latka?

Witam co oznaczaja podwyzszone monocyty 11% norma do 10% , RDW-CV 16 % norma do 14,4%, rdw-sw 48,7 norma do 43,9, niedojrzałe granulocyty ig% 16 % norma 14,4%, niedojrzałe granulocyty ig il. 0,05 norma 0,03 . Żelazo, ferrytyna i witamina b12 w normie jedynie kwas foliowy za niski.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi. To najważniejsza profilaktyka w kierunku wielu chorób oraz realna ocena funkcjonowania organizmu. Dzięki takiemu postępowaniu można wychwycić wszystkie nieprawidłowości i rozpocząć dalsze czynności.

Istotne jest również, czy towarzyszą Panu takie objawy, jak: senność, zmęczenie, brak apetytu, bóle głowy, bladość skóry, wypadanie włosów, czy ogólne obniżenie odporności. Nie wspomniał Pan również, czy przyjmuje na stałe jakieś leki, które mogłyby mieć wpływ na wyniki badań.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki morfologii, można by stwierdzić, że prawdopodobnie kilka parametrów wystąpiło poza granicami norm referencyjnych. Jednakże odchylenia te nie są na tyle znaczne, żeby miały mieć pewne znaczenie diagnostyczne.

Możliwe, że jest Pan w trakcie jakiejś infekcji wirusowej, gdyż podwyższona liczba niedojrzałych granulocytów mogłaby wskazywać na wczesną odpowiedź na zakażenie.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pana stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą, który po analizie wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnie rozszerzonej diagnostyce.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niedojrzale-granulocyty-ig-charakterystyka-rozmaz-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/granulocyty

https://portal.abczdrowie.pl/monocyty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.