Jak ocenić te wyniki badań u 27-letniej kobiety?

Witam, w związku z nie udanymi staraniami się o dziecko, zlecono mi następujące badania i otrzymałam następujące wyniki: - Androstendion 2,8ng/ml (norma 0,3-2,4) - Glukoza 88,80 mg/dl - Progresteron 0,582 ng/ml - Testosteron 0,468 ng/ml - Prolaktyna 591,00 mlU/l - AMH 3,140 ng/ml - DHEA - SO4 325,0 qg/dl -Insulina 5,8 qlU/ml Badania zrobiono w 10 dniu cyklu. Mój wiek 27 lat.
KOBIETA, 27 LAT 2 miesiące temu

Posiadanie dzieci przy WZW

Dla kobiety w ciąży każdy problem zdrowotny może być niebezpieczny. A wirusowe zapalenie wątroby brzmi groźnie. Czy wobec tego kobieta z wzw może zajść w ciążę?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani badania hormonalne, pomocne przy planowaniu dziecka. To dość istotne, żeby móc przygotować się do ciąży, a także dla prawidłowego jej rozwoju.

Z przedstawionych wyników badań, można by wywnioskować, że wszystkie parametry są w wyznaczonych granicach normy. Jedynym wskaźnikiem, występującym ponad przyjętą skalę okazała się prolaktyna. Prawdopodobnie, można by stwierdzić, że cierpi Pani na hiperprolaktynemię.

Przypadłość ta charakteryzuje się nadmiarem prolaktyny, a stan też może występować okresowo lub przewlekle. Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym przed przysadkę mózgową i wpływa na miesiączkowanie, płodność i laktację.

Podwyższony poziom tego hormonu może wynikać z takich czynników, jak: występowanie licznych sytuacji stresowych, zaburzenia snu, nadmiernego wysiłku fizycznego, a także hipoglikemii. Często zdarza się, że przyjmowanie niektórych leków może wpływać na podwyższenie poziomu prolaktyny. Niekiedy też, większe wartości występują przy guzach przysadki mózgowej.

Prolaktyna znacząco wpływa na płodność i utrzymanie ciąży. Jej podwyższony poziom może nasilać problemy z zajściem w ciążę.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani wyniki badań, dlatego też, zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem. Specjalista precyzyjnie określi, w jaki sposób prolaktyna wpłynie na Pani starania o zajście w ciążę i zdecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu.Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/przyczyny-hiperprolaktynemii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty