Jak ocenić te wyniki badań u 27-letniej kobiety?

Witam, w związku z nie udanymi staraniami się o dziecko, zlecono mi następujące badania i otrzymałam następujące wyniki: - Androstendion 2,8ng/ml (norma 0,3-2,4) - Glukoza 88,80 mg/dl - Progresteron 0,582 ng/ml - Testosteron 0,468 ng/ml - Prolaktyna 591,00 mlU/l - AMH 3,140 ng/ml - DHEA - SO4 325,0 qg/dl -Insulina 5,8 qlU/ml Badania zrobiono w 10 dniu cyklu. Mój wiek 27 lat.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani badania hormonalne, pomocne przy planowaniu dziecka. To dość istotne, żeby móc przygotować się do ciąży, a także dla prawidłowego jej rozwoju.

Z przedstawionych wyników badań, można by wywnioskować, że wszystkie parametry są w wyznaczonych granicach normy. Jedynym wskaźnikiem, występującym ponad przyjętą skalę okazała się prolaktyna. Prawdopodobnie, można by stwierdzić, że cierpi Pani na hiperprolaktynemię.

Przypadłość ta charakteryzuje się nadmiarem prolaktyny, a stan też może występować okresowo lub przewlekle. Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym przed przysadkę mózgową i wpływa na miesiączkowanie, płodność i laktację.

Podwyższony poziom tego hormonu może wynikać z takich czynników, jak: występowanie licznych sytuacji stresowych, zaburzenia snu, nadmiernego wysiłku fizycznego, a także hipoglikemii. Często zdarza się, że przyjmowanie niektórych leków może wpływać na podwyższenie poziomu prolaktyny. Niekiedy też, większe wartości występują przy guzach przysadki mózgowej.

Prolaktyna znacząco wpływa na płodność i utrzymanie ciąży. Jej podwyższony poziom może nasilać problemy z zajściem w ciążę.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani wyniki badań, dlatego też, zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem. Specjalista precyzyjnie określi, w jaki sposób prolaktyna wpłynie na Pani starania o zajście w ciążę i zdecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu.



Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/przyczyny-hiperprolaktynemii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty