Co oznaczają wyniki badań hormonalnych u 24-latki?

Dzień dobry! Proszę o interpretację wyników wykonanych w 4 dniu cyklu: Glukoza: 85,40 mg/dl Insulina: 4,4 ųIU/ml Wskaźnik HOMA-IR: 0,93 17-hydroksyprogesteron: 1,88 ng/ml TSH: 1,490 ųIU/ml FT4: 0,98 ng/dl Prolaktyna: 23,02 ng/ml Androstendion: 6,01 ng/ml Testosteron: 52,07 ng/dl Kortyzol: 16,79 ųg/dl Witamina D metabolit 25 (OH) 30,00 ng/ml Kobieta, 23 lata

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badania hormonalne. To prawidłowe postępowanie, aby ocenić stan zdrowia.

Na podstawie wskazanych wyników krwi można by stwierdzić, że poziom witaminy D3 wystąpił w dolnej granicy normy referencyjnej. W naszym klimacie powinno się ją suplementować, co najmniej w sezonie jesienno – zimowym. Witamina ta bowiem ma ogromny wpływ na odporność organizmu oraz funkcjonowanie układu kostnego,

Ponadto zaobserwowano lekko podwyższony poziom prolaktyny. Jednakże nie powinien mieć on większego znaczenia diagnostycznego. Warto byłoby oczywiście skontrolować tą wartość w niedalekiej przyszłości.

Wskaźnik HOMA, jak i poziom insuliny wraz z glukozą okazały się prawidłowe, tak jak i poziom hormonów tarczycy.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po przeanalizowaniu wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-d

https://portal.abczdrowie.pl/wskaznik-homa-ir

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.