Jak ocenić te wyniki badań przy niedoczynności tarczycy?

Witam, mam 20 lat i od 6 lat choruje na niedoczynność tarczycy. Ostatnio postanowiłem zrobić badania krwi m.in. zbadać poziom glukozy i insuliny. Wyniki wyszły mi następujące: glukoza - 87 insulina -21.6 Skorzystałem z internetowego wskaźnika HOMA-IR i wynik wyszedł mi 4.57. Czy jest to powód do niepokoju?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi, aby sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co pewien czas należałoby przeprowadzać profilaktykę polegającą na analizie najważniejszych parametrów z krwi, aby wykluczyć stany zapalne, czy toczące się różnego rodzaju infekcje.

Niedoczynność tarczycy może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak w ich przypadku schorzenie to występuje rzadziej.

Nie napisał Pan, czy w związku z tą chorobą tarczycy przyjmuje Pan na stałe jakieś leki, między innymi syntetyczne hormony tarczycy, a także, czy występują obecnie pewne objawy, charakterystyczne dla niedoczynności, jak: zmęczenie, senność, uczucie zimna, wypadanie włosów, czy problem z utratą wagi.

Podczas badań wykonywanych w kierunku aktualnej oceny funkcji tarczycy, często zlecane jest wykonywanie poziomu glukozy i insuliny, aby móc wykluczyć insulinooporność, która często towarzyszy schorzeniom tarczycy.

Analizując Pana wyniki badań, można by stwierdzić, że poziom glukozy na czczo wyszedł prawidłowy, natomiast wartość insuliny została dwukrotnie przekroczona. Prawidłowy zakres poziomu insuliny powinien wynosić do 10 mU/ml na czczo. Również wskaźnik HOMA – IR został przekroczony, gdyż powinien wynosić mniej niż 1. Przyjęte jest, że wartość powyżej 2 mogłaby świadczyć o insulinooporności.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie określić przyczynę Pana podwyższonych wyników badań, dlatego zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu. Prawdopodobnie należałoby wykonać test obciążenia glukozą oraz krzywą insulinową.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/insulinoodpornosc-terapeutyczne-wyzwanie

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://zdrowie.parenting.pl/leczenie-cukrzycy-insulina

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.