Czy moje wyniki mówią o insulinooporności?

Dzień dobry, czy takie wyniki mogą wskazywać insulinooporność? Glukoza 88,4 Insulina 9,2 Dodam, że mam wszystkie objawy IO.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety podane przez Panią wartości nie są precyzyjne, zatem mam za mało faktów, by z całym przekonaniem pisać o IO.

Najnowsze badania wskazują, że stężenie insuliny powyżej 10 mU/ml (mimo norm laboratoryjnych, które są zawyżone) kwalifikowane jest już jako insulinooporność. Jednak stawianie takiej diagnozy tylko w oparciu o stężenie insuliny we krwi to za mało – najszybszym sposobem na wykrycie IO jest sprawdzenie ilorazu stężenia insuliny w uj/ml i glukozy w mg/dl w osoczu krwi na czczo. Wartość >0,3 sugeruje, że mamy do czynienia z insulinoopornością. Proszę zapoznać się z tą obszerną wypowiedzią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wyniki-badan-wskazuja-na-insulinoodpornosc.

W Pani przypadku zarówno wskaźnik HOMA-IR, jak i iloraz glukozy i insuliny (tzw. QUICKI) wskazują na nieznaczne przekroczenie dopuszczalnych wartości (odpowiednio >2,01 i >0,34 przy normach <2,0 i <0,3). Jeżeli do tego ma Pani objawy insulinooporności, to z pewnością warto skonsultować to z lekarzem – specjalista na podstawie zebranego wywiadu oraz wglądu w szczegóły wyników Pani badań, będzie w stanie powiedzieć coś więcej, a przede wszystkim będzie mógł postawić diagnozę nie budzącą wątpliwości. O objawach IO przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-insulinoopornosci.

A tutaj lista wszystkich materiałów zgromadzonych na naszym portalu, które omawiają problem IO, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/insulinoopornosc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.