Jakie badania potwierdzają insulinooporność?

Dzień dobry, lekarz POZ zdiagnował u mnie insulinooporność na podstawie krzywej cukrowej, bez badania insuliny, bo stwierdził, że nie może wydać takiego skierowania na NFZ. Skierowania do specjalisty też nie otrzymałem. Jakie powinienem zrobić badania, żeby potwierdzić io? Czy potrzebuję skierowania?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

lekarze medycyny rodzinnej często zlecają wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT) lub oznaczenia glukozy na czczo we krwi, by potwierdzić lub wykluczyć u pacjenta stan przedcukrzycowy. Jeśli wyniki wymienionych badań wskazują na cukrzycę bądź stan przedcukrzycowy, to z reguły można stwierdzić, że pacjent boryka się jednocześnie z problemem insulinooporności. W praktyce lekarze nierzadko stwierdzają insulinooporność w oparciu o te podstawowe badania połączone z obrazem klinicznym pacjenta: nadciśnieniem tętniczym, otyłością brzuszną, zgłaszanymi przez niego problemami w walce z nadprogramowymi kilogramami.

Dalsza diagnostyka insulinooporności może prowadzić do wykonania takich badań jak oznaczenie poziomu insuliny w surowicy na czczo, test tolerancji insuliny, wykonanie profilu lipidowego oraz badanie współczynnika HOMA. Pełną diagnozą, a także wdrożeniem odpowiedniego leczenia i zaleceń medycznych zajmuje się diabetolog. Skierowanie do diabetologa można otrzymać od lekarza rodzinnego bądź dowolnego innego specjalisty. Czasem leczenie zaburzenia wymaga również konsultacji endokrynologicznych.

Więcej materiałów dotyczących insulinooporności znajduje się w tych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-insulinoopornosci,

https://portal.abczdrowie.pl/insulinoodpornosc-terapeutyczne-wyzwanie,

https://portal.abczdrowie.pl/insulinoopornosc-moze-byc-przyczyna-problemow-z-waga-sprawdz-jak-ja-rozpoznac-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Do stwierdzenia insulinooporności potrzebne jest wyliczenie wskaźnika HOMA-IR. Oblicza się go na podstawie wartości glukozy na czczo oraz insuliny na czczo. Co istotne, krew na oba badania powinna być pobrana jednoczasowo (nie jest dopuszczalne wyliczenie wskaźnika z np. glukozy z krwi pobranej miesiąc temu i insuliny z krwi pobranej dzisiaj). Nie jest wymagane skierowanie na te badania, jeśli będzie je Pan wykonywał odpłatnie. Pobranie musi być wykonane na czczo. Przed badaniem nie należy zmieniać nawyków dietetycznych. Dla potwierdzenia wyniku badanie warto powtórzyć w innym dniu.