Czy ten wynik wskazuje jednoznacznie na insulinooporność?

Czy HOMA-IR > 2 jednoznacznie wskazuje na insulinooporność? Typowe objawy jak senność po jedzeniu, mało energii pozostają, lekarz stwierdził że wszystko jest w porządku przy następujących wynikach: Insulina na czczo 10,3; po godzinie 45,3; po dwóch 30,2 Glukoza na czczo 83,9; po godzinie 91,3; po dwóch 91,9 mg/dl

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

HOMA-IR to wskaźnik insulinooporności, który jest obliczany na podstawie stężenia glukozy i insuliny w surowicy krwi. Wartość HOMA-IR powyżej 2 sugeruje insulinooporność, ale nie jest to jednoznaczne potwierdzenie tej choroby metabolicznej.

Jeśli zauważył Pan objawy, takie jak senność po jedzeniu czy mało energii, warto skonsultować się z lekarzem i dokładnie to omówić z uwzględnieniem wyników badań.

Przy diagnozowaniu insulinooporności należy wziąć pod uwagę także inne czynniki, do których zaliczają się objawy pacjenta, wywiad medyczny i inne badania laboratoryjne.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pan w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/insulinoopornosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.