Czy dieta pomoże wyleczyć insulinooporność?

Dzień dobry, Mam zdiagnozowana insulinoopornosc, zmieniłem tryb życia i dietę , dążę do utraty tkanki tłuszczowej. Mam pytanie czy jest możliwe że po utracie zbędnych kilogramów oraz zmianie nawyków żywieniowych mogę wyleczyć insulinoopornosc? Czy jest to stan którego nie da się już cofnąć? Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

Dzień dobry,
utrata nadmiernej masy ciała jest kluczowa w uwrażliwieniu tkanek na dzianie insuliny, tak więc należy dążyć do utrzymania należnej masy ciała.

Insulinooporność jest odwracalnym stanem, niemniej przez całe życie należy stosować zdrową i zbilansowaną dietę oraz pamiętać o aktywności fizycznej na odpowiednim poziomie, aby nie dopuścić do nawrotu stanu insulinooporności oraz rozwoju cukrzycy typu II.

Diagnostyka insulinooporności polega na oznaczeniu indeksu HOMA-IR.
W zależności kiedy ostatnio wykonywał Pan badania, proszę skonsultować się z lekarzem i być może je powtórzyć.

Do oznaczenia HOMA-IR wymagane jest wykonanie badań laboratoryjnych: - insulina na czczo, - glukoza na czczo. Następnie indeks wyliczamy według wzoru: HOMA = [insulinemia na czczo (mU/ml) x glikemia na czczo (mmol/l)]/22,5. Norma dla indeksu HOMA-IR wynosi mniej niż 1. Wyższa wartość może oznaczać insulinooporność, ale konieczna jest wówczas dalsza diagnostyka, ponieważ poziom insuliny może się wahać, badanie należy powtórzyć 3-4 razy, a z wyników wyciągnąć średnią.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu telefonicznego pod numerem 575 767 107 lub mailowego kontakt@agataprzytula.pl

Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie,
mgr Agata Przytuła
http://agataprzytula.pl/