W jaki sposób sprawdzić czy pozbyłem się problemu insulinooporności?

Dzień dobry, dowiedziałem się że mam insulinooporność jakiś rok temu - ważyłem około 115 kg, dieta o niskim ig oczywiście, spacery, dieta. Obecnie mam 85 kg przy wzroście 179 cm, a więc udało mi się zrzucić dość sporo. Mam pytanie w jaki sposób sprawdzić czy pozbyłem się problemu insulinooporności (lekarz powiedział, że to minie kiedy schudnę). Oczywiście wiem, że nie mogę powrócić do poprzednich nawyków żywieniowych i nie chcę wracać, ale mam pytanie czy nie muszę już aż tak patrzeć na produkty i ich ig, a co za tym idzie jeść normalnie i od czasu do czasu pozwolić sobie na coś "niezdrowego". Dziękuję za odpowiedź. Czy należy wykonać jakieś badanie? I dwa czy insulinooporność może powrócić? Jeśli tak to kiedy? Czy ew. wtedy gdy znowu przytyję ? Dziękuję.

Dzień dobry,
diagnostyka insulinooporności polega na oznaczeniu indeksu HOMA-IR, który jest wskaźnikiem insulinooporności.
Wymagane jest wykonanie badań laboratoryjnych:
- insulina na czczo,
- glukoza na czczo.

Następnie indeks wyliczamy według wzoru:
HOMA = [insulinemia na czczo (mU/ml) x glikemia na czczo (mmol/l)]/22,5.

Norma dla indeksu HOMA-IR wynosi mniej niż 1.
Wyższa wartość może oznaczać insulinooporność, ale konieczna jest wówczas dalsza diagnostyka, ponieważ poziom insuliny może się wahać, badanie należy powtórzyć 3-4 razy, a z wyników wyciągnąć średnią. W celu omówienia wyników należy skonsultować się z lekarzem.

Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie,
Agata Przytuła