Jakie badania w kierunku insulinooporności?

Jakie badania należy wykonać w kierunku insulinooporności ,jeśli nie można zrobić obciążenia glukozą i tej krzywej. Czy są jakieś parametry na czczo,które mogą wykazać insulinooporność i które mogą już potwierdzić taki problem,przynajmniej wstępnie ? Proszę nie pisać o lekarzu,bo najpierw sama prywatnie muszę zdobyć jakąś podstawę do wizyty.

Dzień dobry,

Proszę oznaczyć stężenie glukozy i insuliny we krwi rano na czczo (z jednego pobrania). Na podstawie wyniku badań będzie Pani w stanie obliczyć współczynnik HOMA-IR - w internecie są specjalne kalkulatory. Podwyższony poziom świadczy o insulinooporności i wówczas warto zgłosić się do lekarza, który wyda Pani stosowane zalecenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz