Czy te wyniki świadczą o początku insulinooporności?

Czy moje wyniki mogą świadczyć o początku insulinooporności? Robiłam niedawno krzywą sukrowo-insulinową - 75g glukozy, moje wyniki wyglądają tak: na czczo: glukoza 79mg/dl, insulina 10.96 ulU/ml po godzinie: glukoza 125 mg/dl, insulina 61.77 po 2 godzinach: glukoza 74 mg/dl, insulina 49 ulU/ml W mojej rodzinie jest wiele cukrzyków, mama choruje na insulinooporność.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Zgodnie z wyliczeniami, u Pani wskaźnik HOMA (Homeostatic Model Assessment), który informuje o insulinooporności wynosi ponad 2, co świadczyłoby o sporym ryzyku choroby. Nie podała Pani jednak norm do badań, co utrudnia pewne stwierdzenie, czy wyniki są w porządku. Dlatego proszę skonsultować się ze swoim lekarzem, by zweryfikować wyniki – tylko specjalista po zleceniu dodatkowych badań i rozmowie, jest w stanie postawić diagnozę.

Krzywa cukrowo-insulinowa to za mało, by stwierdzić insulinooporoność, potrzebne są inne badania, jak np. badania hormonalne, morfologia, krwi, lipidogram, wskaźnik witaminy D3, hemoglobina glikowana. Nie podała Pani też informacji, dlaczego została Pani skierowana na badania, czy występują dodatkowe, niepokojące objawy, które wskazywałyby na insulinooporność, jak np. napady głody, problemy ze zrzuceniem wagi, otyłość brzuszna, senność, bóle głowy, kołatanie serca, zmęczenie. Jeśli takowe występują, prosimy poinformować o nich lekarza.

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z treściami na naszym serwisie, w których mowa o insulinooporności:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-insulinoopornosci

https://portal.abczdrowie.pl/insulinoodpornosc-terapeutyczne-wyzwanie

https://portal.abczdrowie.pl/zaskakujace-objawy-insulinoopornosci-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.