Jak zinterpretować wyniki obciążenia glukozą i insuliną?

Jak zinterpretować wyniki obciążenia glukozą i insuliną? Witam, mam podejrzenie PCOS oraz insulinooporności wyniki są następujące:Test obciążenia glukozą (75 g): -- na czczo: 80 mg/dl -- po 1h: 76 mg/dl -- po 2h: 79 mg/dl - Insulina po obciązeniu (75 g glukozy): -- na czczo: 3,50 µIU/ml -- po 1h: 20,30 µIU/ml -- po 2h: 14,60 µIU/ml. Do tego kortyzol dobowy godz. 21.00 i 22.00 wyszły poniżej normy (1,87 µg/dl i 1,19 µdl) Bilirubina całkowaita powyżej normy 1,14 Proszę o interpretację.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podane wyniki krzywej cukrowej i insulinowej rzeczywiście mogą wskazywać na insulinooporność. W celu uzyskania szczegółowych informacji proszę skonsultować się ze specjalistą diabetologiem.

Wartość glukozy w teście tolerancji jest prawidłowa. Oznaczanie insulinemii podczas testu tolerancji glukozy nie pozwala na jasną odpowiedź co do występowania insulinooporności. Standardem w tym zakresie jest badania przy użyciu pętli euglikemicznej wykonywane tylko w warunkach klinicznych. W uproszczony sposób można obliczyć np. tzw. wskaźnik Homa na podstawie stężenia insuliny i glukozy jednak w tym wypadku wskazane poznanie całokształtu obrazu klinicznego., do któ®ego wgląd ma Pani lekarz prowadzący.