Jak mam rozumieć wyniki testu obciążenia glukozą?

Dzień dobry, namówiony przez znajomego, po tym jak opowiedziałem mu o moim ciągłym zmęczeniu od kilkunastu lat i dość częstych napadach dużego zmęczenia, postanowiłem wykonać test obciążenia glukozą (75g glukozy, 3 próby: na czczo, po 1h i po 2h) oraz zbadać poziom insuliny po obciążeniu (pobrania krwi odbywały się razem z wkłuciami dla glukozy, więc ponownie 75g glukozy, 3 próby: na czczo, po 1h i po 2h). Oto wyniki: - Test obciążenia glukozą (75 g): -- na czczo: 81 mg/dl -- po 1h: 84 mg/dl -- po 2h: 54 mg/dl - Insulina po obciązeniu (75 g glukozy): -- na czczo: 12,2 µIU/ml -- po 1h: 69,4 µIU/ml -- po 2h: 15,9 µIU/ml. Proszę opisać wyżej przytoczone wyniki. Z tego czego doszukałem się na własną rękę rozumiem, że poziom glukozy po 1 i 2h jest za niski, nie doszukałem się jednak interpretacji dla insuliny. Proszę o dokładny opis wyników obu testów oraz wskazówki odnośnie specjalizacji lekarza, do którego powinienem się zgłosić jeżeli wyniki są niepokojące.

Witam! Krzywa cukrowa i krzywa insulinowa są badaniami służącymi wykrywaniu cukrzycy, insulinooporności, nietolerancji glukozy i te zaburzenia zostały wykluczone. Po 2 godzinach testu stężenie glukozy obniżyło się poniżej normy, doszło do tzw. hipoglikemii poposiłkowej. Ogólnie takie zjawisko może mieć różne przyczyny: wczesny okres cukrzycy, zaburzenia opróżniania żołądkowego, zespół poresekcyjny (dumping syndrome) po resekcji żołądka, rzadkie defekty genetyczne. W związku z tym, warto skonsultować wynik badania z diabetologiem lub endokrynologiem. Hipoglikemia może powodować wiele objawów m.in. uczucie osłabienia i senność, w związku z tym warto wyjaśnić do końca ten problem. Pozdrawiam serdecznie!