Co oznacza ten poziom prolaktyny u 24-latki?

Witam. Mój wynik prolaktyny to 278.00 mlU/l Czy to norma czy za dużo ? Mam 24lat , nie jestem w ciąży.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

poziom prolaktyny u Pani jest bardzo wysoki.

U zdrowych kobiet poziom prolaktyny powinien wynosić od 5 do 25 ng/ml. Przekroczenie tych norm może być wytłumaczeniem nieregularnych miesiączek, cykli bezowulacyjnych lub całkowitego zatrzymania okresu. Wówczas mamy do czynienia z hiperprolaktynemią, czyli podwyższonym poziomem prolaktyny.

Poziom prolaktyny większy niż 100 ng/ml związany jest z ryzykiem wystąpienia gruczolaka przysadki mózgowej i wymaga poszerzenia diagnostyki. Proszę więc udać się z wynikiem do lekarza i zastosować się do jego zaleceń.

Wzrost stężenia prolaktyny możemy również zaobserwować w sytuacjach stresujących, przy niedoczynności tarczycy oraz w trzecim trymestrze ciąży.

Zachęcamy do przeczytania artykułu o prolaktynie:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.